Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej       

Hare Kryszna

ISKCON

uniwersalna duchowość

rozwój duchowy

bhakti-joga

joga

Bóg

religia

mantra

reinkarnacja

Kriszna

Krishna

Rama

Hare

Kryszna

hinduizm

krysznowcy

karma

Indie

Gaura

India

wyznawcy Kryszny

Międzynarodowe Towarzystwo Świadomości Kryszny

Bhagavad-Gita

Śrimad Bhagavatam

Festiwal Indii

Woodstock

Pokojowa Wioska Kryszny

vaisnava

waisznawa

waisznawizm

wajsznawa

wajsznawizm

religie wschodu

filozofia wschodu

duchowość

astrologia wedyjska

jyotish

przepisy wegetariańskie

kuchnia wegetariańska

joga

dezinformacja ruchów katolickich

serwis

portal

astrologia wedyjska

taniec indyjski

kalendarz księżycowy

muzyka indyjska

dharma

ayurweda

ayurveda

książki Prabhupada

nama-hatta

mantry

przepisy wegetariańskie

świątynia

festiwal

sekta

sekty

 
 
 
 
 
 
 
logowanie
rejestracja
regulamin strony
 
 
 
 
   Autor: A. C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada
dodał: admin    opublikowano: 2017-04-02    przeczytano: 821
kategoria: Wykłady - A.C. Bhaktiwedanta Swami Prabhupada
podkategoria: Polityka
 
Powrót >>>     
 
Nie mowy o przeludnieniu, to jest fałszywa teoria
 

Lecture on BG 4.13 -- New York, April 8, 1973


Nie ma mowy o przeludnieniu, to jest fałszywa teoria. Skoro Bóg stwarza, to może też utrzymać. I to jest fakt. Jeżdżę po całym świecie. Jest tyle wolnej przestrzeni na powierzchni ziemi, że z łatwością można by utrzymać dziesięciokrotnie większą populację. Ale my nie wiemy, jak to wykorzystać. Macie nadal wystarczająco ziemi w Afryce, Australii i Ameryce. Lecz ponieważ wdarliśmy się na ziemię Kṛṣṇy, to mamy kłopot. Chiny są przeludnione. Indie są przeludnione. Lecz gdy podejmiemy świadomość Kṛṣṇy, to poradzimy sobie z tymi trudnościami w sekundę. Świadomość Kṛṣṇy oznacza traktowanie wszystkiego jako Kṛṣṇy. Ja też należę do Kṛṣṇy. To jest świadomość Kṛṣṇy. I to jest fakt. Kṛṣṇa to Bóg. Wszystko należy do Boga. Ja też. Īśāvāsyam idaṁ sarvam (ISO mantra 1). Wszystko należy do Boga. To jest fakt. Ale my go nie przyjmujemy. Zgadzamy się na jakieś złudzenie. Dlatego nazywa się to māyā. Tak jak Amerykanie. Oni twierdzą, że ta ziemia należy do Amerykan. Podobnie inne nacje... Ale faktycznie ziemia należy do Boga. Ziemia, niebo, woda, plony z ziemi, z nieba, z wody, wszystko należy do Boga. A my jesteśmy dziećmi Boga. Mamy prawo żyć na rachunek ojca. Tak jak te małe dzieci, żyją kosztem ojca. Podobnie my też żyjemy dzięki aranżacji Boga. Dlaczego mielibyśmy rościć sobie prawo do własności?


Jest to idea duchowego komunizmu. Przeczytacie o tym w Bhāgavata, jak poczuć duchowy komunizm. W duchowym komunizmie... Obecni komuniści myślą tylko o ludzkim ciele. A zwierzęta posyłają do rzeźni. Choć człowiek jak i zwierzę rodzą się na tej samej ziemi... One też są obywatelami. Obywatel to ten, który rodzi się na danej ziemi. Dlaczego nie uznacie zwierząt za obywateli? Ponieważ ludzie nie są świadomi Kṛṣṇy, nie mogą myśleć tak otwarcie. Oni sądzą, że nacjonalizm ogranicza się do ludzi, a nie dotyczy zwierząt, ani drzew. Ale gdy zostajecie świadomi Kṛṣṇy, to rozumiecie, że drzewa, rośliny, gady, ryby, ludzie, dzikie zwierzęta, wszyscy są nieodłącznymi cząstkami Boga. Zgodnie ze swoją karmą dostali różne ciała, kolory, jak już wyjaśniłem. Zgodnie z kāraṇam guṇa-sango 'sya sad-asad-janma-yoniṣu (BG 13.22). Jest to opisane w Bhagavad-gicie. Dostajemy ciało zgodnie z naszą karmą. Karmaṇā daiva netreṇa jantor deha upapattaye (BG 13.22). Przez karmę tworzymy kolejne ciało. Jest to wielka nauka. Ludzie nie wiedzą, jak się rzeczy mają, dlaczego istnieje tyle gatunków życia, dlaczego jeden jest szczęśliwy, a drugi nie. Dlaczego ktoś jest bogaty, a inny biedny? Dlaczego jest tyle planet? Dlaczego niektórzy są półbogami, inni ludźmi, a jeszcze inni zwierzętami? Jest to wielka nauka, ale nikt jej nie zgłębia na współczesnych uniwersytetach czy edukacyjnych instytucjach. Być może jesteśmy jedyni, którzy propagują tą naukę świadomości Kṛṣṇy. Jest to doskonała nauka, by zrozumieć swoją pozycję.

 
Powrót >>>     
Udostępnij:
   
 
             
 
 
 
OSTATNIE NA FORUM
Odszedł bhakta Władek Anioła
(10-12-2017 13:46:47)
 
Re: Świątynie - ISKCON
(10-12-2017 11:39:44)
 
Re: Bieżące komentarze
(10-12-2017 10:51:48)
 
Re: Ochrona krów
(07-12-2017 19:56:31)
 
Re: Boski plan dla Polski
(06-12-2017 12:53:23)
 
Re: Instrukcje dla rządzących
(28-11-2017 10:08:56)
 
Re: Wedyjska Polska
(28-11-2017 10:01:57)
 
 
LINKI
 
 
 
 
 
 
TAGI
Kryszna Katha   Varnaśrama   Filozofia   Kryszna   Mahatma das   Krishna Kshetra Swami   Prawo karmy   Polityka   Monarchia   Homoseksualizm   Kobiety   Astrologia   Chrześcijaństwo   Aborcja   Trivikrama Swami   Prabhupada  
 
Copyright © 2016. All Rights Reserved.  Created by Future Project