Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej       

Hare Kryszna

ISKCON

uniwersalna duchowość

rozwój duchowy

bhakti-joga

joga

Bóg

religia

mantra

reinkarnacja

Kriszna

Krishna

Rama

Hare

Kryszna

hinduizm

krysznowcy

karma

Indie

Gaura

India

wyznawcy Kryszny

Międzynarodowe Towarzystwo Świadomości Kryszny

Bhagavad-Gita

Śrimad Bhagavatam

Festiwal Indii

Woodstock

Pokojowa Wioska Kryszny

vaisnava

waisznawa

waisznawizm

wajsznawa

wajsznawizm

religie wschodu

filozofia wschodu

duchowość

astrologia wedyjska

jyotish

przepisy wegetariańskie

kuchnia wegetariańska

joga

dezinformacja ruchów katolickich

serwis

portal

astrologia wedyjska

taniec indyjski

kalendarz księżycowy

muzyka indyjska

dharma

ayurweda

ayurveda

książki Prabhupada

nama-hatta

mantry

przepisy wegetariańskie

świątynia

festiwal

sekta

sekty

 
 
 
 
 
 
 
logowanie
rejestracja
regulamin strony
 
 
 
 
   Autor: A. C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada
dodał: admin    opublikowano: 2017-01-05    przeczytano: 700
kategoria: Wykłady - A.C. Bhaktiwedanta Swami Prabhupada
podkategoria: Bóg
 
Powrót >>>     
 
Bóg znaczy brak współzawodnictwa: Jeden. Bóg jest jeden.
 730415 - Lecture SB 01.08.23 - Los Angeles


Tłumaczenie: "O Hṛṣīkeśa, panie zmysłów i Panie panów, uwolniłeś Swą matkę Devakī od dawna więzioną i umartwioną przez zawistnego króla Kaṁsę, jak i mnie z moimi dziećmi uchroniłeś przed serią ciągłych niebezpieczeństw." 

Prabhupāda: Taka jest pozycja wielbicieli, Devakī, która była matką Kṛṣṇy... Ona nie jest zwykłą kobietą. Kto może zostać matką Najwyższej Boskiej Osoby? Tylko najbardziej zaawansowany wielbiciel, więc Kṛṣṇa zgodził się zostać jej synem. Rodzice Kṛṣṇy w swym poprzednim życiu poddali się surowym wyrzeczeniom, a gdy Kṛṣṇa pojawił się przed nimi, by obdarzyć ich błogosławieństwem, oni zapragnęli syna jak Bóg. Gdzie więc można znaleźć osobę równą Bogu? To nie jest możliwe. Bóg znaczy, że nie ma Mu równego ani wspanialszego. Asamordhva. To jest Bóg.

 

Tu nie ma mowy o współzawodnictwie, "Ty jesteś Bogiem, ja jestem Bogiem, on i on też." Nie. To nie Bogowie, to psy. Bóg znaczy bez współzawodnictwa: jeden. Bóg jest jeden. Nikt nie jest wspanialszy od Niego... asamordhva. Nikt nie jest Mu równy. Wszyscy stoją niżej. Ekale īśvara kṛṣṇa āra saba bhṛtya (CC Adi 5.142). Jedynym panem jest Kṛṣṇa, Bóg, a wszyscy inni są Jego sługami. Nie ważne. Nawet jeśli ktoś jest Brahmą, Viṣṇu czy Śivą, czy ważnym półbogiem. A co tu mówić o innych? Śiva-viriñci-nutam (SB 11.5.33). W śāstrach powiedziane jest, że Pan Śiva i Brahmā oddają szacunek Bogu. To są najwyżsi półbogowie. Oni istnieją. Ponad ludźmi stoją półbogowie. Tak jak ludzie są ponad zwierzętami, podobnie półbogowie są ponad ludźmi. Najważniejsi półbogowie to Pan Brahmā i Pan Śiva. Pan Brahmā jest stwórcą wszechświata, a Pan Śiva go niszczy. Pan Viṣṇu go utrzymuje. Pan Viṣṇu to Sam Kṛṣṇa.

 

W utrzymaniu materialnego świata pomagają trzy guṇy, sattva-guṇa, rajo-guṇa, tamo-guṇa. Każda z nich zajmuje się jednym działem. Pan Viṣṇu zajmuje się działem sattva-guṇa. Pan Brahmā zajmuje się działem rajo-guṇa, a pan Śiva wziął dział tamo-guṇa. Oni sami nie są pod wpływem tych guṇ. Tak jak pracownik więzienia. On nie jest więźniem, tylko tam pracuje. Podobnie Pan Śiva, Pan Viṣṇu, Pan Brahmā, choć kontrolują każdy dział, sami nie są pod jego wpływem. Nie popełnijmy tu błędu. Hṛṣīkeśa. Kṛṣṇa jest najwyższym kontrolerem. Hṛṣīka. Hṛṣīka znaczy zmysły. Cieszymy się zmysłami, lecz ostatecznie ich kontrolerem jest Kṛṣṇa. Na przykład to jest moja ręka. Mówię, że jest moja: "Zaraz ci przyłożę..." Jestem z niej bardzo dumny. Lecz nie ja jestem kontrolerem. Kontrolerem jest Kṛṣṇa. Jeśli On odejmie ci moc w ramieniu, będziesz sparaliżowany. Choć twierdzisz, "To moja ręka, użyję jej," to gdy jest sparaliżowana, nie możesz nic zrobić. Dostałem tą rękę dzięki łasce Kṛṣṇy, lecz ja sam nie jestem kontrolerem. To jest świadomość Kṛṣṇy. Dlatego zdrowy człowiek myśli, że skoro ta ręka jest kontrolowana przez Kṛṣṇę, to jest przeznaczona Kṛṣṇie. Jest to zdroworozsądkowe zrozumienie. 
Powrót >>>     
Udostępnij:
   
 
             
 
 
 
OSTATNIE NA FORUM
Re: Bieżące komentarze
(18-11-2017 23:17:48)
 
Re: Wedyjska Polska
(18-11-2017 20:03:43)
 
Rząd chce zadbać o zwierzęta - rzeźnicy protestują
(18-11-2017 19:47:26)
 
Re: KSIĄŻKA O PŁASKIEJ ZIEMI - pierwsza w w. drukowanej w j.
(18-11-2017 15:27:24)
 
Re: Świątynie - ISKCON
(18-11-2017 12:13:22)
 
Re: Hejt
(15-11-2017 19:26:24)
 
Re: Sztuka przetrwania
(14-11-2017 23:48:37)
 
 
LINKI
 
 
 
 
 
 
TAGI
Kryszna Katha   Varnaśrama   Filozofia   Kryszna   Mahatma das   Krishna Kshetra Swami   Prawo karmy   Polityka   Monarchia   Homoseksualizm   Kobiety   Astrologia   Chrześcijaństwo   Aborcja   Trivikrama Swami   Prabhupada  
 
Copyright © 2016. All Rights Reserved.  Created by Future Project