Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej       

Hare Kryszna

ISKCON

uniwersalna duchowość

rozwój duchowy

bhakti-joga

joga

Bóg

religia

mantra

reinkarnacja

Kriszna

Krishna

Rama

Hare

Kryszna

hinduizm

krysznowcy

karma

Indie

Gaura

India

wyznawcy Kryszny

Międzynarodowe Towarzystwo Świadomości Kryszny

Bhagavad-Gita

Śrimad Bhagavatam

Festiwal Indii

Woodstock

Pokojowa Wioska Kryszny

vaisnava

waisznawa

waisznawizm

wajsznawa

wajsznawizm

religie wschodu

filozofia wschodu

duchowość

astrologia wedyjska

jyotish

przepisy wegetariańskie

kuchnia wegetariańska

joga

dezinformacja ruchów katolickich

serwis

portal

astrologia wedyjska

taniec indyjski

kalendarz księżycowy

muzyka indyjska

dharma

ayurweda

ayurveda

książki Prabhupada

nama-hatta

mantry

przepisy wegetariańskie

świątynia

festiwal

sekta

sekty

 
 
 
 
 
 
 
logowanie
rejestracja
regulamin strony
 
 
 
 
   Autor: Kadamba Kanana Swami
dodał: admin    opublikowano: 2016-12-28    przeczytano: 1736
kategoria: Wegetarianizm i weganizm
podkategoria: Wegetarianizm i weganizm
 
Powrót >>>     
 
Weganie – bezzębne tygrysy!
 


(Kadamba Kanana Swami, 06 wrzesień 2016, Cape Town, RPA, Śrimad Bhagavatam 1.9.26)

 

Weganizm jest uważany za najświętszy, a weganie jakby mówią reszcie świata, że w ogóle nie jesteśmy współczujący, że przyczyniamy się do rzezi krów przez fakt, że jesteśmy tak pożądliwi i nie potrafimy kontrolować naszych języków. Jesteśmy tak przywiązani do produktów mlecznych – pizzy, lodów, masła itd. i w ten sposób Krysznowcy przyczyniają się to rzezi krów. Co zatem Krysznowcy mają do powiedzenia…?

Historia ma dwie strony.  Jedna strona jest taka, że mówimy weganom: Moi drodzy weganie, jesteście bezzębnymi tygrysami. Naprawdę myślicie, że powstrzymacie rzeź zwierząt? Chyba śnicie. W ten sposób nic nie zdziałacie. Czemu ludziom miałaby spodobać się wasza filozofia? Tak po prostu przez moralne nauczanie? Nie wiecie, że jedynie mały procent świata jest moralny!? Reszcie świata będzie to raczej „zwisać”. Moi drodzy weganie, szanujemy was za wasz idealizm, ale wasze rozwiązanie jest materialne i nie ma szansy na powodzenie, ponieważ brakuje mu transcendentnej perspektywy.

Mogą się wam nie podobać nasze argumenty, ale weźcie je przez moment pod uwagę. Czy zdajecie sobie sprawę, że jeżeli weźmiemy od jakieś krowy mleko, ofiarujemy je Krysznie, a kiedy to mleko jest ofiarowane Krysznie, wtedy krowa otrzymuje wieczną korzyść? Nawet jeśli ta krowa doświadcza tymczasowego cierpienia w okropnej sytuacji i zostanie ubita, i tak otrzyma wieczną korzyść. Dlatego lepiej ofiarowywać krowie mleko Krysznie niż zupełnie pościć od mleka. Jedynie teraz, tymczasowo jesteśmy w wywróconym do góry nogami społeczeństwie, które całkowicie pobłądziło. Ostatecznie musimy zorganizować opiekę dla naszych własnych krów i więcej krów musi być chronionych. Ochrona krów jest niezbędna i wtedy możemy brać mleko od tych chronionych krów, i w ten sposób możemy zmienić społeczeństwo. Ale w międzyczasie nie pośćmy od mleka, gdyż mleko jest tak niezbędnym pożywieniem, nie tylko dla kości i wapna, jest ono również konieczne do lepszego rozwoju tkanki mózgowej.

Śrila Prabhupad był nieugięty w tej kwestii. Pewnego razu w Stanach Zjednoczonych w mleku były dodatki, włączając w to witaminę D, która zazwyczaj pochodzi z nie wegetariańskiego źródła, często z oleju z wątroby dorsza, tak więc wielbiciele zastanawiali się nad piciem tego mleka, a Prabhupada powiedział, żeby się o to nie martwić je pić. W tym wyjątkowym stanie za szczególną łaską Pana Caitanyi w taki czy inny sposób będzie obecna ochrona.

W dzisiejszych czasach weganizm w ISKCON-ie wzrasta – coraz więcej Krysznowców zostaje weganami. Jest to bardzo interesujące. I weganie mówią, że teraz mleko wychodzące z fabryk nie jest już nawet mlekiem – jest jedynie odtworzone z chemikaliów, i jeżeli Prabhupada by tutaj teraz był, powiedziałby, abyśmy byli weganami. Nie jestem tak o tym przekonany i  w całej tej debacie o to czy być weganinem czy nie, problemem jest wkładanie słów w usta Prabhupada. Cóż, nie ma go tutaj teraz, więc trzymajmy się tego, co powiedział, a NIE tego, co by powiedział, ponieważ podążając tym tokiem myślenia może powiedziałby „Teraz cztery zasady regulujące nie działają, więc miejmy trzy.” Bo wtedy znajdziemy się na zjeżdżalni i nie wiadomo gdzie skończymy.


 

Źródło: https://www.kksblog.com/2016/11/vegans-toothless-tigers/

Tłumaczyła: Kumari Sundari d.d.

 
Powrót >>>     
Udostępnij:
   
 
             
 
 
 
OSTATNIE NA FORUM
Re: Sztuka przetrwania
(14-12-2017 23:15:19)
 
Re: Wedyjska Polska
(14-12-2017 21:14:18)
 
Re: Świątynie - ISKCON
(14-12-2017 19:43:45)
 
Re: Polityka a ISKCON
(14-12-2017 18:36:13)
 
Re: Ochrona krów
(14-12-2017 12:45:09)
 
Re: Partia vedyjska
(13-12-2017 15:14:01)
 
Odszedł bhakta Władek Anioła
(10-12-2017 13:46:47)
 
 
LINKI
 
 
 
 
 
 
TAGI
Kryszna Katha   Varnaśrama   Filozofia   Kryszna   Mahatma das   Krishna Kshetra Swami   Prawo karmy   Polityka   Monarchia   Homoseksualizm   Kobiety   Astrologia   Chrześcijaństwo   Aborcja   Trivikrama Swami   Prabhupada  
 
Copyright © 2016. All Rights Reserved.  Created by Future Project