Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej       

Hare Kryszna

ISKCON

uniwersalna duchowość

rozwój duchowy

bhakti-joga

joga

Bóg

religia

mantra

reinkarnacja

Kriszna

Krishna

Rama

Hare

Kryszna

hinduizm

krysznowcy

karma

Indie

Gaura

India

wyznawcy Kryszny

Międzynarodowe Towarzystwo Świadomości Kryszny

Bhagavad-Gita

Śrimad Bhagavatam

Festiwal Indii

Woodstock

Pokojowa Wioska Kryszny

vaisnava

waisznawa

waisznawizm

wajsznawa

wajsznawizm

religie wschodu

filozofia wschodu

duchowość

astrologia wedyjska

jyotish

przepisy wegetariańskie

kuchnia wegetariańska

joga

dezinformacja ruchów katolickich

serwis

portal

astrologia wedyjska

taniec indyjski

kalendarz księżycowy

muzyka indyjska

dharma

ayurweda

ayurveda

książki Prabhupada

nama-hatta

mantry

przepisy wegetariańskie

świątynia

festiwal

sekta

sekty

 
 
 
 
 
 
 
logowanie
rejestracja
regulamin strony
 
 
 
 
   Autor: Kula Shekar das
dodał: admin    opublikowano: 2016-09-14    przeczytano: 1302
kategoria: Astrologia
podkategoria: Astrologia
 
Powrót >>>     
 
Kurs Dżjotisza cz. 3 - Tithi - dni Księżycowe
 

Tithi - Dni księżycowe

Tithi to dzień księżycowy. Księżyc co dzień przesuwa się w stosunku do Słońca o 12 stopni. Po 30 dniach wraca na tę samą pozycję. Gdy dwa dni pod rząd o tej samej godzinie będziemy obserwować niebo zauważymy, że pozycja Księżyca zmieniła się właśnie o 12 stopni w kierunku przeciwnym do wskazówek zegara. W czasie nowiu kąt między Słońcem a Księżycem wynosi 0 stopni, w czasie pełni – 180 stopni – Słońce zachodzi za horyzontem, a po drugiej stronie nieba wschodzi Księżyc. Kwadra oznacza, że kąt między tymi dwoma planetami wynosi 90 stopni. Ruch Księżyca jest nierównomierny, a dni o różnych długościach. Długość dnia księżycowego waha się od 18 do 27 godzin. Znaczy to, że czasem dzień mieści się pomiędzy dwoma wschodami Słońca, a innym razem rozciąga się na oba. Tu powstaje trudność w liczeniu tithi. Gdy więc chcemy znać dokładne tithi najlepiej zaopatrzyć się w roczny kalendarz z zaznaczonymi dniami księżycowymi. Każda faza Księżyca wpływa na mentalne energie na Ziemi. Dni liczymy od 1 do 14, a 15-stym dniem jest pełnia lub nów. Np. pierwszy dzień po pełni czy nowiu będzie nosił tę samą nazwę - pratipat, drugi to dwitija, trzeci tritija... Nazwy te znaczą odpowiednio jeden, dwa, trzy... Ponieważ zarówno przy przybywającym jak i ubywającym księżycu tithi mają podobne właściwości opisujemy je tutaj razem. Różnica w obu połowach miesiąca polega na kierunku przepływu energii (w czasie gaura pakszy nacisk jest na wzrost i ekspansje, w kryszna pakszę na wycofanie). 

PRATIPAT

Pierwsza połowa dnia jest pełna niepokoju, pozostałego po poprzedzającym nowiu lub pełni. W drugiej połowie pojawiają się nowe potencje nadchodzącej pakszy. Entuzjazm, optymizm, zachwyt, nadzieja i oczekiwanie to emocje towarzyszące pierwszemu tithi. Dobrze dziś zaplanować nadchodzące 14 dni. Ten dzień jest omenem nadchodzącego miesiąca. Warto obserwować jego przebieg. Urodzeni w pratipat najczęściej trafiają do dobrej rodziny, która zapewni im wykształcenie i opiekę. Posiadają dobre maniery i dysponują dużym intelektem. W życiu osiągają sukces dążąc do celu z rozmachem. Są dobrymi pracownikami, zawsze gotowi do pomocy. 

DWITIJA
Pratipat jest dniem pomysłu, dwitija wcielenia go w życie. Dobry dzień na interakcje społeczne i wszelkie działania. Rzeczy zainicjowane tego dnia będą pięknie rozwijać się. Kiedyś w tym dniu przeprowadzano koronację. Dziś możemy zawierać małżeństwo, wybierać zarząd, przyjmować chrzest, siać ziarno, zacząć podróż, przeprowadzić religijny rytuał. Urodzeni w dwitija będą wzrastać materialnie, wykazywać biegłość w społecznych konwenansach. Są najczęściej lubiani, aktywni i towarzyscy. 

TRITIJA 
Jedynka to Bóg, dwójka to kreatywna para wspólnie zmieniająca świat, a trójka utożsamiana jest z ich dzieckiem. Dziecko jest niepewne i niestabilne, trochę zagubione w otaczającym je świecie. Łagodnieją napięcia, człowiek staje się bardziej otwarty i wrażliwy. Szybciej traci równowagę, ale jest również bardziej kreatywny, dobrotliwy i wyrozumiały. Urodzeni tego dnia mają szlachetny charakter, może brakować im trochę wewnętrznej stabilności, odwagi i zaufania do siebie. Lubią ruch, podróże i życie towarzyskie. 

CZATURTI Wraz z dniem 9 i 14 stanowią najbardziej krytyczne dni miesiąca księżycowego. Powinno się unikać wszystkiego co może absorbować energie oraz co ma daleki i trudny cel. Nie należy rozpoczynać podróży, żniw, odradza się większe zakupy. W Indiach ludzie nie golą się, nie obcinają włosów ani paznokci. Codzienne rutynowe zajęcia nie podlegają żadnym ograniczeniom. Ganeśa o słoniowej głowie jest patronem tego dnia. Jego zadaniem jest niszczyć wszystkie przeszkody na ścieżce człowieka. Urodzeni w czaturti są pełni witalnych sił, wytrwali, o wojowniczym duchu z dozą egoizmu i uporu. 

PAŃCZAMI 
Sanskrycka liczba pięć utożsamiana jest ze zręcznością, talentami, radością i seksem. Po ciężkim czaturdasi nadchodzi radosne pańczami, barwne i pełne zabaw. Jest to dzień płodności i niewyczerpanych sił. Trochę w swoim nadmiarze zabawy podobny jest do pełni. Idealny dzień na podróże, wprowadzenie się do nowego domu, na zabawy i rozrywki.Urodzeni w pańczami uchodzą za aktywnych, inteligentnych, trochę nerwowych. Mają wielu przyjaciół, kochają podróże, naukę. Generalnie są osobami religijnymi. 

SZASTI 
Dzień powrotu do codzienności. Po hucznym pańczami człowiek odczuwa potrzebę zaprowadzenia porządku i równowagi, wysprzątania śmieci po wczorajszej zabawie. Zadaniem tego dnia jest poskromienie ciągłych pragnień niespokojnego umysłu. Wymaga to własnego wysiłku. Niedobry dzień na zewnętrzne czynności, lepiej skupić się na pracy nad zachowaniem czystości wewnętrznej. Warto zacząć leczenie, walkę ze słabościami i zakłóceniami. Patronem tego dnia jest bóg wojny, Kartikeja, szukający ofiar wśród największych wrogów człowieka: pożądania, złości, chciwości, dumy, zazdrości i złudzenia. Urodzeni tego dnia są inteligentni, trochę porywczy, odpowiedzialni. Są lojalnymi przyjaciółmi na których można liczyć. Często mogą chorować, gdyż zapominają o swym zdrowiu.

SAPTAMI 
Dzień dobry na wszelkie przedsięwzięcia, produktywny i aktywny. Doskonały do interesów, dobry fizycznie i psychicznie. Jego patronem jest Słońce. Daje oświecenie, pomyślność i rozwój, ale również intensywne gorąco. Należy unikać dzisiaj kłótni, rozpraw i konfliktów. Kreatywne siły warto wykorzystać na upiększanie świata. Urodzeni tego dnia mają predyspozycje do bycia na świeczniku. Sprawdzą się na wysokich pozycjach, będą szanowani i podziwiani. 

ASZTAMI 
Ósmy tithi jest kwadrą Księżyca. Ustawienie Słońca i Księżyca tworzy kąt 90 stopni. Siły przypływów i odpływów są minimalne. Następny groźny dzień przełomu. Lepiej unikać jakichkolwiek większych przedsięwzięć. Dzień pełen niepokoju, niestabilny. Umysł jest spokojniejszy niż w inne dni, pozwala nam spojrzeć w głąb siebie i dostrzec prawdziwe oblicze. Pełnia, pratipat i asztami niszczą pamięć, dlatego nie zaleca się w te dni studiowania i poznawania nowych dziedzin wiedzy.Urodzeni tego dnia są niespokojni, pełni pasji, ale zainteresowani zgłębieniem niezmierzonych otchłani egzystencji. 

NAWAMI 
Dzień absorbujący naszą energię. Nie zaleca się rozpoczynania czegoś nowego. Nie powinno się zawierać małżeństwa, zaczynać podróży, siać czy orać, zaczynać wojny czy zawierać pokoju. Można podjąć działania, których celem jest zmiana i zaprowadzenie nowego porządku. Tradycyjnie w ten dzień unika się golenia, obcinania włosów i paznokci.Urodzonym tego dnia przypisuje się swarliwą i ruchliwą naturę. Ciężko znoszą stabilne i stagnacyjne warunki życia. Nowe budzi ich zainteresowania. Rodzina, dzieci, dom, praca i społeczne zobowiązania są dla nich uciążliwymi pętami. 

DASAMI 
Po dwóch uciążliwych dniach pojawiają się nowe siły i chęć do pracy. To ona jest królową dasami. Gdy pracę poświęcimy światu i Bogu staniemy się godni, by otrzymać błogosławieństwa jedenastego księżycowego dnia. Wszystko co się dziś zacznie stawia swój los pod dobrą gwiazdą. Swym dzieciom dasami stawia zadanie służenia boskim prawom. Są najczęściej religijni, kontaktowi, wielkoduszni, grzeczni i mili. 

EKADAŚI 
Jest to szczególny dzień. Wielu wiernych hindusów spędza go poszcząc, nie śpiąc w nocy, rozmawiając i śpiewając pieśni religijne. Tego dnia bramy do duchowości stoją szeroko otwarte i czekają na osoby, które chcą je przekroczyć. Bóg daje błogosławieństwa na rzeczy, które się dziś rozpoczynają, jednak szczególnie miły mu jest krok człowieka ku doskonałości. Poszcząc w dany tithi, osłabiamy jego negatywne potencje a podnosimy pozytywne. Wisznu, stwórca wszechrzeczy i utrzymujący porządek kosmiczny, jest patronem tego dnia. Jego imię Mukunda wskazuje, że to on obdarza człowieka wyzwoleniem. Urodzeni w ekadasi potrafią poradzić sobie w materialnym świecie, ale nie wiążą się z nim. Cokolwiek robią, okazuje się korzystne dla nich i ich licznych podopiecznych. Dobrze sytuowani, nie są obojętni na sprawy społeczności, w której żyją. 

DWADAŚI 
Ten dzień daje brak przywiązania i możliwość spojrzenia z boku na swe problemy. Utrata czegokolwiek nie smuci tak jak w inne dni. Nie jest to zły dzień, ale nie nadaje się do spełnienia wielkich planów dotyczących tego świata. Trochę niestabilny, lecz dogodny do większości przedsięwzięć. Urodzeni w dwadasi są inteligentni, przyjaźni ludziom. Zawsze patrzą w dal, nie wikłając się w światowe intrygi. Często prowadzą życie uczonego lub mnicha. Skłonni do poświęceń dla bliźnich. Pisane jest im mieszkanie w pięknym domu. 

TRAJODAŚI 
Kama, indyjski bóg miłości, jest patronem tego dnia. Oznacza esencję i apogeum zmysłowości. Dzień ten spełnia każdą prośbę dotyczącą przyjemności i radości. Trajodaśi jest pomyślny do wszystkich przedsięwzięć zgodnych z ludzkimi pragnieniami. Urodzeni tego dnia posiadają witalną, ale i władczą oraz chciwą naturę. Są odważni i atrakcyjni, często hołubieni przez zwolenników. 

CZATURDAŚI 
To święty dzień dla wyznawców Śiwy. Jest on jednym z głównych zarządców świata. Obsypany popiołami, zawsze pochłonięty medytacją. Swym wyglądem odstrasza materialnie usposobionych ludzi, ale i przyciąga możliwością zdobycia łatwych błogosławieństw. Ten dzień pokazuje człowiekowi wyższą drogę. Uczy jak żyć w świecie bez przywiązania do niego. Czaturdaśi przygotowuje do zamknięcia starego okresu i rozpoczęcia nowego. Jest niepomyślne na wszelkie materialne przedsięwzięcia. Cisza przed jutrzejszą burzą. Urodzeni w czaturdaśi są niespokojni, kapryśni, wybuchowi i pełni sprzeczności. Przyciągają do siebie niskiej klasy osoby i różnych ekstremistów. 

PURNIMA 
To dzień pełni. Siła świetlna Księżyca osiąga punkt szczytowy, a wraz z nią emocje i uczucia. Ludzie stają się podnieceni, nadpobudliwi, funkcje systemu nerwowego ulegają zaburzeniu. Wzrasta liczba przestępstw na tle seksualnym i morderstw. Wybuchają rewolucje. W dzień pełni nie powinno zaczynać się żadnych większych przedsięwzięć. Życie wewnętrzne i zewnętrzne osiąga swój punkt szczytowy. Myśli i uczucia szaleją. Lepiej nie studiować, nie wygłaszać przemów, prawdopodobnie i tak nikt nie będzie ich słuchał będąc zajętym pogonią za swymi myślami. Najlepiej odprężyć się i z boku spojrzeć na cały ambaras. Urodzeni w purnimę posiadają zdolność rozkoszowania się życiem. Są łagodni, zdolni do wzruszeń i zachwytu. Rodzą się najczęściej w zamożnych rodzinach, nie mogą narzekać na braki w rozkoszach, a swą radością lubią dzielić się z innymi. 

AMAWASJA 
Nów jest trzydziestym dniem w kalendarzu księżycowym i kończy cały miesiąc. Światła Słońca i Księżyca spotykają się razem, a na nocnym niebie widać tylko gwiazdy. W atmosferze panuje nastrój pełnego napięcia spokoju, ciszy i wyczerpania. Zwierzęta wyraźnie są bardziej strachliwe i niespokojne. To co dotąd wytrzymywało ostatkiem sił, kończy swój żywot. Deska w łóżku, która już długo skrzypiała, dzisiaj może pęknąć. Układ trawienny funkcjonuje tylko w połowie. W Indiach amawasja wypadająca w poniedziałek jest dniem postu. Nie należy podejmować tego dnia trudnych przedsięwzięć, lepiej unikać złości i ryzyka. Urodzeni w amawasję często są psychicznie słabi. Chłodni w kontaktach międzyludzkich, mają skłonności do depresji. Ponieważ siła Księżyca, a zarazem umysłu jest słaba, mogą dokonywać cudów, gdy w życiu kierują się intelektem (o ile nie jest on źle nakierowany). 

Autor: Kula Shekar das
W zakresie astrologii, wastu, ofiar ogniowych i remediów oferuje praktyczne usługi.
Kontakt: tel 697-182-613, mail: andrzejbabkiewicz@wp.pl
 
Powrót >>>     
Udostępnij:
   
 
  komentarzy: 0     0   0  
 
Aby dodawać komentarz do artykułu musisz być zalogowany.
zaloguj.
 
 
 
OSTATNIE NA FORUM
Re: Indradyumna Swami
(27-03-2024 13:32:32)
 
KUPIĘ Śrimad Bhagavatam, Canta 01-07
(23-02-2024 13:12:45)
 
Re: Przemyslenia na temat Harinama Sankirtana
(31-01-2024 19:22:28)
 
Nie jesteśmy wegetarianami ani nie-wegetarianami
(19-01-2024 18:59:38)
 
Re: Świeckie Państwo?
(20-12-2023 21:38:05)
 
Vanaprastha
(19-12-2023 21:41:53)
 
Re: Stało się… Watykan oficjalnie dopuszcza błogosławienie par jednopłciowych
(18-12-2023 20:31:21)
 
 
LINKI
 
 
 
 
 
 
 
TAGI
Święte Imię   Kryszna Katha   Varnaśrama   Filozofia   Kryszna   Mahatma das   Krishna Kshetra Swami   Prawo karmy   Polityka   Monarchia   Homoseksualizm   Kobiety   Astrologia   Chrześcijaństwo   Aborcja   Trivikrama Swami   Prabhupada  
 
Copyright © 2016. All Rights Reserved.  Created by Future Project