Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej       

Hare Kryszna

ISKCON

uniwersalna duchowość

rozwój duchowy

bhakti-joga

joga

Bóg

religia

mantra

reinkarnacja

Kriszna

Krishna

Rama

Hare

Kryszna

hinduizm

krysznowcy

karma

Indie

Gaura

India

wyznawcy Kryszny

Międzynarodowe Towarzystwo Świadomości Kryszny

Bhagavad-Gita

Śrimad Bhagavatam

Festiwal Indii

Woodstock

Pokojowa Wioska Kryszny

vaisnava

waisznawa

waisznawizm

wajsznawa

wajsznawizm

religie wschodu

filozofia wschodu

duchowość

astrologia wedyjska

jyotish

przepisy wegetariańskie

kuchnia wegetariańska

joga

dezinformacja ruchów katolickich

serwis

portal

astrologia wedyjska

taniec indyjski

kalendarz księżycowy

muzyka indyjska

dharma

ayurweda

ayurveda

książki Prabhupada

nama-hatta

mantry

przepisy wegetariańskie

świątynia

festiwal

sekta

sekty

 
 
 
 
 
 
 
logowanie
rejestracja
regulamin strony
 
 
 
 
   Autor: A. C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada
dodał: admin    opublikowano: 2016-11-26    przeczytano: 2021
kategoria: Wykłady - A.C. Bhaktiwedanta Swami Prabhupada
podkategoria: Polityka
 
Powrót >>>     
 
Bezklasowe społeczeństwo jest bezużyteczne
 

Lecture on BG 7.1 -- Hyderabad, April 27, 1974




W Bhagavad-gīcie znajdziemy wszystkie rozwiązania ludzkich problemów, wszystkie rozwiązania. Cātur-varṇyaṁ mayā sṛṣṭaṁ guṇa-karma-vibhāgaśaḥ (BG 4.13). Dopóki nie podzieli się społeczeństwa na cztery grupy, brāhmaṇów, kṣatriyów, vaiśyów i śūdrów... Musicie podzielić. Nie można powiedzieć "społeczeństwo bez podziałów." Takie społeczeństwo jest bezużyteczne. Społeczeństwo bez podziału to bezużyteczne społeczeństwo. Musi być inteligentna wysoka, idealna klasa ludzi, by powiedzieć, że "Tu jest ludzka cywilizacja." To są brāhmini. Cātur-varṇyaṁ mayā sṛṣṭaṁ guṇa-karma... (BG 4.13). Dopóki ludzie nie będą widzieli idealnych osób, jak będą podążali? Yad yad ācarati śreṣṭhaḥ, lokas tad anuvartate (BG 3.21). Brāhmin porównywany jest do głowy w ciele. Dopóki nie ma głowy, to jaki jest pożytek z rąk i nóg? Jeśli czyjś umysł się załamuje, szaleniec nie może niczego zrobić. W obecnej chwili, ponieważ brakuje ludzi z bramińskimi kwalifikacjami w całym ludzkim społeczeństwie...

To nie jest przeznaczone... brāhmaṇa nie jest przeznaczone tylko dla Indii czy Hindusów. To jest dla całego ludzkiego społeczeństwa. Kṛṣṇa nigdy nie mówi, że cātur-varṇyaṁ mayā sṛṣṭam (BG 4.13) przeznaczone jest dla Indii, Hindusów czy jakiejś klasy ludzi. To jest dla całego ludzkiego społeczeństwa, tam musi być idealny, intelektualny człowiek, za którym ludzie mogą podążać. Głowa społeczeństwa. To są nauki Bhagavad-gīty. Nie możecie powiedzieć "Możemy działać bez głowy." Wyobraź sobie, że zabrano ci głowę, odcięto, to koniec z tobą. Co zrobią ręce i nogi jeśli nie ma głowy? W obecnej chwili brakuje głowy w całym ludzkim społeczeństwie. Dlatego znajduje się w chaosie. Istnieje potrzeba jak oznajmia Bhagavad-gītā.

Ludzkie społeczeństwo, cała ludzka cywilizacja musi zostać zreformowana w ten sposób, że... Naturalnie istnieje intelektualna klasa ludzi. Jest pierwsza, intelektualna klasa ludzi, druga intelektualna klasa, trzecia, czwarta klasa. Pierwsza klasa inteligentnych ludzi musi być brāhminami z bramińskimi kwalifikacjami, i muszą być świadomi Kṛṣṇy. Wtedy mogą prowadzić całe społeczeństwo we właściwy sposób i nie będzie problemu. To jest ruch świadomości Kṛṣṇy. Tu Kṛṣṇa mówi, jak zostać świadomym Kṛṣṇy.



 

To jest dla brāhminów, czyli inteligencji. Jest to opisane przez Kṛṣṇę. Co to jest? Mayy āsakta-manāḥ: "Umysł powinien być przywiązany do Mnie, do Kṛṣṇy." To jest początek. W jakiś sposób musimy... Umysł przywiązany jest do czegoś innego. Nie może nie być przywiązany. Mamy tyle pragnień. To jest zajęciem umysłu- bycie przywiązanym. Dlatego coś przyjmuję i coś odrzucam. Jest to zajęciem umysłu. Nie możesz zostać niczym, bez pragnień. To nie jest możliwe. Nasz proces... Tak jak inni mówią, "Porzuć pragnienia." To jest niemądra propozycja. Kto może porzucić pragnienia? To nie jest możliwe. Jeśli nie mam pragnień to jestem martwy. Umarły nie ma pragnień. To nie jest możliwe. Musimy oczyścić pragnienia. Jest to wymagane. Oczyszczenie pragnień. Sarvopādhi-vinirmuktaṁ tat-paratvena nirmalam (CC Madhya 19.170). To się nazywa oczyszczenie. Nirmalam. Tat-paratvena. Tat-paratvena oznacza, że gdy jest świadomość Boga, świadomość Kṛṣṇy, to pragnienia zostają oczyszczone.


Więc musimy dojść do punktu nie utraty pragnień, a ich oczyszczenia. Tego się oczekuje. Dlatego jest tu powiedziane, mayy āsakta-manāḥ: "Nie możesz pozbawić umysłu pragnień, ale możesz skupić go na Mnie." To jest wymagane. Mayy āsakta-manāḥ pārtha. To jest system yogi. To się nazywa bhakti-yoga i yoga pierwszej klasy. Jest to opisane w Bhagavad-gīcie, że yoginām api sarveṣāṁ mad-gatenāntar-ātmanā (BG 6.47). Yogin pierwszej klasy, yoginām api sarveṣām... "Są różne systemy yogi, ale osoba, która przyjęła bhakti-yogę, myśli o Mnie zawsze." Tak jak ci chłopcy i dziewczęta uczeni są ciągłego myślenia o Kṛṣṇie, "Hare Kṛṣṇa, Hare Kṛṣṇa, Kṛṣṇa Kṛṣṇa, Hare Hare/ Hare Rāma, Hare Rāma, Rāma Rāma, Hare Hare." Jeśli czytacie Bhagavad-gītę i śpiewacie Hare Kṛṣṇa, natychmiast uczycie się tego, jak przywiązać się do Kṛṣṇy. To się nazywa mayy āsakta-manāḥ. Mayy āsakta-manāḥ pārtha yogaṁ yuñjan, praktykowanie yogi... To jest bhakti-yoga. Mad-āśrayaḥ. Mad-āśrayaḥ znaczy "pod Moim kierunkiem," lub "pod Moją ochroną." Āśraya.



 
Powrót >>>     
Udostępnij:
   
 
  komentarzy: 0             
 
Aby dodawać komentarz do artykułu musisz być zalogowany.
zaloguj.
 
 
 
OSTATNIE NA FORUM
Re: Indradyumna Swami
(27-03-2024 13:32:32)
 
KUPIĘ Śrimad Bhagavatam, Canta 01-07
(23-02-2024 13:12:45)
 
Re: Przemyslenia na temat Harinama Sankirtana
(31-01-2024 19:22:28)
 
Nie jesteśmy wegetarianami ani nie-wegetarianami
(19-01-2024 18:59:38)
 
Re: Świeckie Państwo?
(20-12-2023 21:38:05)
 
Vanaprastha
(19-12-2023 21:41:53)
 
Re: Stało się… Watykan oficjalnie dopuszcza błogosławienie par jednopłciowych
(18-12-2023 20:31:21)
 
 
LINKI
 
 
 
 
 
 
 
TAGI
Święte Imię   Kryszna Katha   Varnaśrama   Filozofia   Kryszna   Mahatma das   Krishna Kshetra Swami   Prawo karmy   Polityka   Monarchia   Homoseksualizm   Kobiety   Astrologia   Chrześcijaństwo   Aborcja   Trivikrama Swami   Prabhupada  
 
Copyright © 2016. All Rights Reserved.  Created by Future Project