Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej       

Hare Kryszna

ISKCON

uniwersalna duchowość

rozwój duchowy

bhakti-joga

joga

Bóg

religia

mantra

reinkarnacja

Kriszna

Krishna

Rama

Hare

Kryszna

hinduizm

krysznowcy

karma

Indie

Gaura

India

wyznawcy Kryszny

Międzynarodowe Towarzystwo Świadomości Kryszny

Bhagavad-Gita

Śrimad Bhagavatam

Festiwal Indii

Woodstock

Pokojowa Wioska Kryszny

vaisnava

waisznawa

waisznawizm

wajsznawa

wajsznawizm

religie wschodu

filozofia wschodu

duchowość

astrologia wedyjska

jyotish

przepisy wegetariańskie

kuchnia wegetariańska

joga

dezinformacja ruchów katolickich

serwis

portal

astrologia wedyjska

taniec indyjski

kalendarz księżycowy

muzyka indyjska

dharma

ayurweda

ayurveda

książki Prabhupada

nama-hatta

mantry

przepisy wegetariańskie

świątynia

festiwal

sekta

sekty

 
 
 
 
 
 
 
logowanie
rejestracja
regulamin strony
 
 
 
 
   Autor: A.C Bhaktivedanta Swami Prabhupada
dodał: admin    opublikowano: 2016-09-14    przeczytano: 1451
kategoria: Wykłady Śrila Prabhupada
podkategoria: Polityka
 
Powrót >>>     
 
W absolutnej władzy
 

Następująca rozmowa A.C Bhaktivedanty Swami Prabhupady z jednym z Jego uczniów miała miejsce w Bhuvaneshvara, India.


Wielbiciel: Śrila Prabhupada, jesteśmy krytykowani, jako ruch Świadomości Kryszny o to, że postępujemy zgodnie z absolutnym autorytetem. Ludzie krytykują nas bo całkowicie polegamy na Twoim autorytecie (władzy) a także autorytecie pism świętych. Mówią, że nie jest to psychologicznie zdrowe podejście.

Śrila Prabhupada: Ich krytyka jest pełna sprzeczności. Jeżeli przyjęcie autorytetu nie jest czymś dobrym, to dlaczego krytykują nas? Próbują narzucić nam swój autorytet. 

Wielbiciel: [w roli antagonisty]: Ale ja nie mówię, że musicie przyjąć mnie jako autorytet. 

Śrila Prabhupada: W takim razie mówisz nonsensy. Jesteś podobny do producenta który próbuje sprzedać swój towar, ale mówi klientowi „Nie musisz ode mnie kupować”. Wtedy jaki sens takiego handlu? Jaki wtedy sens takiego nauczania, jeśli zakładasz, że odbiorca nie musi przyjąć twojego autorytetu? 

Wielbiciel: Dobrze, każdy z nas ma swoją drogę w życiu, i każdy musi wziąć co jest najlepszego od każdego autorytetu. Ja mogę zaakceptować pewne idee Twojej filozofii, a później jeszcze kilka z innych przeróżnych filozofii też. Mogę przyjąć to, co uważam dla siebie za najlepsze. 

Śrila Prabhupada: A jak znajdziesz wszystko co jest najlepsze w jednym miejscu, to po co ci szukać gdziekolwiek jeszcze? 

Wielbiciel: Dobrze, ale historia uczy nas, że gdziekolwiek powstaje władza absolutna – nie ma tam zdrowych skutków, jak na przykład w Niemczech w czasach Hitlera. 

Śrila Prabhupada: Władza absolutna jest zła wtedy, gdy autorytet jest zły. Ale kiedy autorytet jest dobry, wtedy to dobrze, wtedy człowiek może podporządkować się jednemu autorytetowi i otrzymać od niego wszelką wiedzę. Jest to podobne do supermarketu, gdzie możesz w jednym miejscu kupić wszystko, co chcesz. 

Wielbiciel: Ale ludzie często mylą naszą lojalność wobec mistrza duchowego z totalitaryzmem. Jeden profesor powiedział mi, że jeżeli kiedykolwiek ruch Świadomości Kryszny stanie się potężnym, to wielbiciele stracą tolerancję wobec innych religii. 

Śrila Prabhupada: To oznacza tylko, że nas nie rozumie. 

Wielbiciel: Załóżmy, że ktoś nie chce być wielbicielem w społeczeństwie świadomego Kryszny króla czy prezydenta. Co się z nim stanie?

Śrila Prabhupada: Wtedy król musi ukarać takiego obywatela. Na przykład, kiedy dziecko mówi: ”Nie wierzę w edukację, chcę się bawić”, ojciec na to nie pozwoli. Obowiązkiem króla jest prowadzić swoich obywateli w taki sposób. 

Wielbiciel: Ale jeżeli ktoś chce być chrześcijaninem w społeczeństwie zarządzanym przez osobę świadomą Kryszny, czy taka osoba zostanie ukarana?

Śrila Prabhupada: Ojciec używa kary tylko wtedy, gdy dziecko robi coś złego. Praktyka duchowa chrześcijan zakłada, że osoba przyjmuje autorytet Pana Boga i przestrzega jego rozkazów. Wierny chrześcijanin nie będzie prześladowany w społeczeństwie ze świadomym Kryszy przywódcą. 

Wielbiciel: Czyli chrześcijanie będą mogli kierować się Biblią?

Śrila Prabhupada: Tak. Chrześcijaństwo z całą pewnością jest religią. Jedynie że w dzisiejszych czasach chrześcijanie nie przestrzegają rozkazów ich pisma świętego. W Biblii napisane: „Nie zabijaj”, ale chrześcijanie zabijają miliony krów i jedzą ich ciała. Co to za takie chrześcijaństwo? 

Wielbiciel: Więc muszą zostać ukarani.

Śrila Prabhupada: Tak, muszą zostać ukarani. Taki jest obowiązek króla. Można kierować się którąkolwiek bona fide religią i otrzymywać wszelką ochronę świadomego Kryszny rządu. Ale w przypadku, gdy nie kierujesz się własną religią wiernie, to zostaniesz skorygowany. Taki jest obowiązek króla. Król nie może narzucać jednej pewnej religii, ale on może zażądać aby obywatel kierował się jakąś religią. Jeśli nie masz żadnej religii i wiary – jesteś zwierzęciem, i zostaniesz ukarany. Religia oznacza instrukcje podane przez Boga (dharmam tu sakshad bhagavat-pranitam). Bycie osobą religijną oznacza przestrzegać zasad podanych przez Boga, podporządkować się mu, być posłusznym Jego zasadom i rozwinąć miłość do niego. Zatem nie ma znaczenia poprzez jaki proces religijny postrzegasz Boga. Ważne jest to, że rozwijasz miłość do Boga i przestrzegasz Jego zasad. Wtedy uważamy Cię za osobę religijną. Ale jeżeli nie znasz Boga, albo masz tylko niewielkie pojęcie o Bogu – to musisz dowiedzieć się, kim jest Bóg w rzeczywistości. A jak odmówisz się uczyć, to zostaniesz ukarany.

Wielbiciel: Jeżeli ktoś mówi, “Ja znam Boga”, to jak można sprawdzić czy rzeczywiście zna?

Śrila Prabhupada: Taka osoba musi być w stanie opowiadać o Bogu innym ludziom. Zapytaj taką osobę, „Czy możesz mi powiedzieć jaki jest Bóg?”

Wielbiciel: „Bóg jest potęgą poruszającą wszechświat”.

Śrila Prabhupada: To oznacza, że nie znasz Boga. Kto jest za tą potęgą? Gdziekolwiek jest potęga, musi być i źródło tej potęgi, osoba potężna. Kto to?

Wielbiciel: Nie mam takiej wizji.

Śrila Prabhupada: W takim razie ucz się wiedzy o Bogu ode mnie. A gdy odmówisz, to zostaniesz ukarany. Widzisz, król musi się upewnić, że obywatele jego państwa są świadomi Boga. Taki jego obowiązek.

Wielbiciel: To znaczy, że przywódca świadomy Kryszny musi być jak ojciec.

Śrila Prabhupada: Tak. Pan Ramaczandra był uosobieniem takich cech. On traktował obywateli swojego państwa jak własnych dzieci. Więc relacja między przywódcą i obywatelami powinna być jak między ojcem a dziećmi. 

Wielbiciel: I kara, którą daje król…

Śrila Prabhupada: …jest wynikiem miłości, nie zazdrości. Kara oznacza korektę. Jeżeli obywatel zachowuje się niewłaściwie, musi zostać skorygowany. Właśnie taką jest rola Kryszny w społeczeństwie: Po to, aby wyzwolić pobożnych i unicestwić niegodziwców, jak również dla odnowienia zasad religii, Najwyższa osoba Boga przychodzi w każdym milenium. Taka jest Jego misja i my musimy doprowadzić tą misję do skutku. Stopniowo świadomi Kryszny wielbiciele muszą objąć stanowiska przywódców i korygować całe ludzkie społeczeństwo. 

Źródło: http://www.krishna.com/absolute-authority 

Tłumaczenie: Katarina

 
Powrót >>>     
Udostępnij:
   
 
  komentarzy: 0     0   0  
 
Aby dodawać komentarz do artykułu musisz być zalogowany.
zaloguj.
 
 
 
OSTATNIE NA FORUM
Re: Bieżące komentarze
(18-11-2017 23:17:48)
 
Re: Wedyjska Polska
(18-11-2017 20:03:43)
 
Rząd chce zadbać o zwierzęta - rzeźnicy protestują
(18-11-2017 19:47:26)
 
Re: KSIĄŻKA O PŁASKIEJ ZIEMI - pierwsza w w. drukowanej w j.
(18-11-2017 15:27:24)
 
Re: Świątynie - ISKCON
(18-11-2017 12:13:22)
 
Re: Hejt
(15-11-2017 19:26:24)
 
Re: Sztuka przetrwania
(14-11-2017 23:48:37)
 
 
LINKI
 
 
 
 
 
 
TAGI
Kryszna Katha   Varnaśrama   Filozofia   Kryszna   Mahatma das   Krishna Kshetra Swami   Prawo karmy   Polityka   Monarchia   Homoseksualizm   Kobiety   Astrologia   Chrześcijaństwo   Aborcja   Trivikrama Swami   Prabhupada  
 
Copyright © 2016. All Rights Reserved.  Created by Future Project