Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej       

Hare Kryszna

ISKCON

uniwersalna duchowość

rozwój duchowy

bhakti-joga

joga

Bóg

religia

mantra

reinkarnacja

Kriszna

Krishna

Rama

Hare

Kryszna

hinduizm

krysznowcy

karma

Indie

Gaura

India

wyznawcy Kryszny

Międzynarodowe Towarzystwo Świadomości Kryszny

Bhagavad-Gita

Śrimad Bhagavatam

Festiwal Indii

Woodstock

Pokojowa Wioska Kryszny

vaisnava

waisznawa

waisznawizm

wajsznawa

wajsznawizm

religie wschodu

filozofia wschodu

duchowość

astrologia wedyjska

jyotish

przepisy wegetariańskie

kuchnia wegetariańska

joga

dezinformacja ruchów katolickich

serwis

portal

astrologia wedyjska

taniec indyjski

kalendarz księżycowy

muzyka indyjska

dharma

ayurweda

ayurveda

książki Prabhupada

nama-hatta

mantry

przepisy wegetariańskie

świątynia

festiwal

sekta

sekty

 
 
 
 
 
 
 
logowanie
rejestracja
regulamin strony
 
 
 
 
   Autor: A.C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada
dodał: admin    opublikowano: 2016-09-14    przeczytano: 615
kategoria: Wykłady Śrila Prabhupada
podkategoria: Praktyka duchowa i zasady unikania grzesznego życia
 
Powrót >>>     
 
O aborcji i filozofii królika
 

Rozmowa między Jego Boską Miłością A.C. Bhaktivedanta Swami Prabhupadem i jego uczniami odbyła się podczas porannego spaceru w grudniu 1973 w Venice Beach, Kalifornia.

Wielbiciel: Śrila Prabhupada, czasami mówimy, że choć prawa natury są bardzo potężne, to możemy pokonać choroby i śmierć, jeśli oddamy się Panu Krysznie, ponieważ to On kontroluje naturę. Sceptycy uważają, że stopniowo sami możemy kontrolować prawa natury, bez Boga. 

Śrila Prabhupada: Nie, jesteśmy zmuszeni przyjąć prawa natury. Jak ktoś może powiedzieć, że je pokonał? 

Wielbiciel: Lekarze i biolodzy pokonali tyle chorób. 

Śrila Prabhupada: Ale ludzie nadal chorują. Gdzie lekarze zatrzymali chorobę? 

Wielbiciel: Na przykład w Afryce i Indiach szczepią wszystkich przeciwko ospie i w ten sposób uratowali tysiace dzieci przed śmiercią. 

Śrila Prabhupada: Ale te dzieci dorosną, zestarzeją się i umrą tak czy inaczej. Śmierć nie jest zatrzymana. A poza tym, dlaczego martwią się tymi dziećmi? Nie chcą przeludnienia, więc logicznie doktorzy powinni pozwolić im umrzeć. Lekarzom brakuje logiki. Z jednej strony chcą uchronić dzieci przed śmiercią, a z drugiej zalecają antykoncepcję i zabijają dzieci w łonie dzięki aborcji. Dlaczego? Dlaczego zabijają? Aby powstrzymać wzrost populacji. Dlaczego martwią się dziećmi umierającymi w innej części świata? 

Wielbiciel: Gdy dziecko już się urodzi, chcą je ocalić. Lecz gdy jest jeszcze w łonie, wydaje się im, że mogę je zabić. Mówią, że to nie jest jeszcze człowiek. 

Śrila Prabhupada: Lecz dziecko pojawia się, gdy tylko kobieta zachodzi w ciążę. Ciąża oznacza, że dziecko już jest. Jak mogą mówić, że nie ma tam dziecka? Co to za głupota? Gdy kobieta jest ciężarna, dlaczego mówimy, że jest z dzieckiem? Oznacza to, że dziecko już tam jest. Dlatego uważam, że aborcja to po prostu draństwo. 

Wielbiciel: Cóż, oni to zracjonalizowali. 

Śrila Prabhupada: Jak? 

Wielbiciel: Czasami mówią, że robią to, co uważają za słuszne. I oczywiście zaprzeczają, że istnieje coś takiego jak karma, która ich potem ukarze. Wydaje się, że wyznają filozofię królika. Gdy królik zamyka oczy, by nie widzieć zbliżającego się wilka, uważa, że jest bezpieczny. 

Śrila Prabhupada: Aborcjoniści wierzą w filozofię królika. To nie jest filozofia człowieka. To jest filozofia królika, filozofia żaby, filozofia osła. Są oni opisani w Śrimad Bhagavatam. (2.3.19): shva-vid- varahoshtra-kharaih samstutah purushah pashuh. Liderzy, którzy często popierają aborcję, są draniami, a wychwala ich inny rodzaj drani i głupców- ogół ludzi. Ponieważ cała populacja składa się z drani, wybierają oni drania na lidera. A gdy nie są z niego zadowoleni, to go wyrzucają i wybierają kolejnego drania. Nazywa się to punah punash carvita-carvananam: żucie przeżutego. Ludzie nie wiedzą, kogo wybrać. Dlatego muszą się nauczyć wybierać lidera, który jest świadomy Boga, który w rzeczywistości może być liderem. Wtedy będą szczęśliwi. W przeciwnym razie będą wybierali drania i go odrzucali, wybierali kojelnego i odrzucali, itd. W Ameryce jest slogan „Bogu ufamy.” My nie mówimy, „Wybierzcie mnie na prezydenta.” My tylko mówimy, że standardem dla lidera powinna być wiedza, kim jest Bóg. Mogą czytać Bhagavad-gitę. Powinni ją czytać z inteligencją i zrozumieniem, a dla dalszego postępu mogą studiować Śrimad Bhagavatam. My nie teorytyzujemy. Wiedzę o Bogu czerpiemy z autoryzowanych książek. 

Wielbiciel: W naszej ulotce o politykach wymieniamy kwalifikacje lidera. Najpierw musi przestrzegać czterech zasad regulujących: nie jeść mięsa, nie dla nielegalnego seksu, hazardu i odurzania się. Dajemy też pozytywny nakaz: lider intonuje święte imię Pana. Ktoś mógłby się sprzeczać, że te wymagania naruszają konstytucjionalną zasadę podziału między kościołem i państwem. 

Śrila Prabhupada: Jeśli wierzysz w Boga, to czemu miałbyś sprzeciwiać się intonowaniu Jego imienia? Jeśli mówicie: „W Bogu ufamy,” to musicie znać imię Boga i Jego adres. Wtedy można Mu naprawdę ufać. A jeśli tego nie wiecie, to dowiedzcie się od nas. Podamy wam imię Boga, Jego adres, cechy- wszystko. A jeśli mówicie, że nie ma Boga, to jakie znaczenie ma „W Bogu ufamy”? 

Wielbiciel: Zrobili propagandę oddzielającą kościół od państwa i oddzielili też Boga od kraju. 

Śrila Prabhupada: Ci, którzy robią tą propagandę nie rozumieją, kim jest Bóg. Bóg nie może być od niczego oddzielony, ponieważ wszystko jest Nim (maya tatam idam sarvam). Jeśli bądą studiowali Bhagavad-gitę, to zrozumieją, że Bóg jest obecny wszędzie. Nie można niczego od Niego oddzielić. Tak jak wasza świadomość jest obecna w każdej części waszego ciała, podobnie najwyższa świadomość, Bóg, jest obecny wszędzie we wszechświecie. Kryszna mówi: vedaham samatitani: „Wiem wszystko, co się wydarzyło.” Jeśli nie jest wszędzie, to jak może o wszystkim wiedzieć? Co powiesz? 

Wielbiciel: To jest logiczne, Śrila Prabhupada. 

Śrila Prabhupada: Jak można oddzielić Boga od rządu? Możecie odrzucić wszelki tak zwany kościół lub tak zwaną religię, która zgadza się: „Tak, należy oddzielić Boga od państwa.” I jest to polecenie Boga- że odrzucamy te tak zwane religie. Kryszna mówi w Bhagavad-gicie: Sarva-dharman parityajya mam ekam sharanam vraja: “Porzuć wszelkie rodzaje tzw. religii i po prostu Mi się oddaj.” Ludzie mogą mówić, że wierzą w Boga, lecz ich niewiedza wychodzi, gdy próbują Go oddzielić od rządu.


Tłumaczenie: Madana Mohana Mohini d.d. 
Za: http://www.krishna.com/abortion-and-%E2%80%9Crabbit-philosophy%E2%80%9D
 
Powrót >>>     
Udostępnij:
   
 
  komentarzy: 1     0   0  
 
Aby dodawać komentarz do artykułu musisz być zalogowany.
zaloguj.
wojtylakkarol
 
Data rejestracji: 2016-09-24
Data ostatniego logowania:
2016-09-24 18:34:55
Komentarzy: 1
 
Komentarz został usunięty przez moderatora ze względu na naruszenie regulaminu.
 
8455623704775 lata temu.
 
   0   0  
 
 
 1 
 
 
OSTATNIE NA FORUM
Re: Sztuka przetrwania
(14-12-2017 23:15:19)
 
Re: Wedyjska Polska
(14-12-2017 21:14:18)
 
Re: Świątynie - ISKCON
(14-12-2017 19:43:45)
 
Re: Polityka a ISKCON
(14-12-2017 18:36:13)
 
Re: Ochrona krów
(14-12-2017 12:45:09)
 
Re: Partia vedyjska
(13-12-2017 15:14:01)
 
Odszedł bhakta Władek Anioła
(10-12-2017 13:46:47)
 
 
LINKI
 
 
 
 
 
 
TAGI
Kryszna Katha   Varnaśrama   Filozofia   Kryszna   Mahatma das   Krishna Kshetra Swami   Prawo karmy   Polityka   Monarchia   Homoseksualizm   Kobiety   Astrologia   Chrześcijaństwo   Aborcja   Trivikrama Swami   Prabhupada  
 
Copyright © 2016. All Rights Reserved.  Created by Future Project