Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej       

Hare Kryszna

ISKCON

uniwersalna duchowość

rozwój duchowy

bhakti-joga

joga

Bóg

religia

mantra

reinkarnacja

Kriszna

Krishna

Rama

Hare

Kryszna

hinduizm

krysznowcy

karma

Indie

Gaura

India

wyznawcy Kryszny

Międzynarodowe Towarzystwo Świadomości Kryszny

Bhagavad-Gita

Śrimad Bhagavatam

Festiwal Indii

Woodstock

Pokojowa Wioska Kryszny

vaisnava

waisznawa

waisznawizm

wajsznawa

wajsznawizm

religie wschodu

filozofia wschodu

duchowość

astrologia wedyjska

jyotish

przepisy wegetariańskie

kuchnia wegetariańska

joga

dezinformacja ruchów katolickich

serwis

portal

astrologia wedyjska

taniec indyjski

kalendarz księżycowy

muzyka indyjska

dharma

ayurweda

ayurveda

książki Prabhupada

nama-hatta

mantry

przepisy wegetariańskie

świątynia

festiwal

sekta

sekty

 
 
 
 
 
 
 
logowanie
rejestracja
regulamin strony
 
 
 
 
   Autor: Mahatma Das
dodał: admin    opublikowano: 2016-09-14    przeczytano: 181
kategoria: Porady i psychologia wedyjska
podkategoria: Porady i psychologia wedyjska
 
Powrót >>>     
 
Illuminations 16 - Zamiana swojego miejsca pracy w świat duchowy
 

Zmienianie swojego miejsca pracy w świat duchowy

#16 22 maja 2006

Oryginał znajduje się na stronie: http://www.tstrain.com/Illuminations/Transforming_your_workplace.html

Niedawno byłem na programie w Tennessee i powiedziałem, że środowisko jest potężniejsze niż siła woli. Jeden wielbiciel powiedział mi później, że czuł, że nie może naprawdę być świadomy Kryszny w pracy. Po rozmowie z nim pomyślałem o tym dłużej i stwierdziłem, że jest to ważny temat. Zatem porozmawiamy o kwestii środowiska i siły woli oraz w jaki sposób odnosi się to do miejsca pracy.

Obyś zawsze myślał o Krysznie.

twój sługa

Mahatma Das

Zamiana swojego miejsca pracy w świat duchowy.

Czym jest idealne otoczenie

Zacznijmy od dobrej nowiny:Wszędzie możemy być świadomi Kryszny. A tu są złe nowiny: nie ma idealnego otoczenia dla bycia świadomym Kryszny. Słyszę jak mówisz, „Jak możesz tak powiedzieć?” „A co ze świątynią, Vrindavaną i Mayapur, a co z festiwalem Rathayatra?”

Tak, wydaje się, że są to idealne warunki dla świadomości Kryszny. Pozwól mi jednak zadać ci pytanie: Czy każdy, kto udaje się do Vrndavany, świątyni czy na Ratha yatrę staje się świadomy Kryszny? Może w którymś z żyć. Jednak krótką odpowiedzią jest „nie”.

Panaceum dla tego wieku jest maha mantra. Jest to yuga dharma, najlepszy sposób na to, by stać się świadomym Kryszny. Czy każdy, kto intonuje Hare Kryszna staje się świadomy Kryszny? Impersonaliści - nie. Oni intonują po to, żeby stać się jednym z Kryszną. I wstydziłbym się, gdybym miał powiedzieć ci jak wiele rund intonowałem w moim życiu nawet nie myśląc o Krysznie, podczas gdy Jego imię ciągle płynęło z moich ust.

„Cóż”, powiesz, „przynajmniej intonujesz; a to ochroni cię przed mayą.” Jeśli Kryszna jest w swoim imieniu i mój umysł jest gdzieś w krainie mayi to rzeczywistość jest nadal taka, że w jakiś sposób nie myślę o Krysznie. A to nie jest idealne.

Potrzebujesz jeszcze więcej dowodów? Pan Caitanya miał sługę o imieniu Kala Krsnadas, który w czasie podróży z Nim opuścił Jego towarzystwo i poszedł do cyganek. Jeśli podróżowanie z Panem Caitanyą nie jest „idealnym” środowiskiem do tego, żeby stać się świadomym Kryszny, to już nie wiem co nim jest. Ale nawet w takim środowisku możemy wybrać zapomnienie o Krysznie.

Następnie mamy zupełnie przeciwną sytuację z Prahladem Maharaje. Urodził się w środowisku, które prawdopodobnie było o wiele mniej sprzyjające świadomości Kryszny niż to w którym ty lub ja kiedykolwiek będziemy. Jego ateistyczny ojciec szkolił go na ateistę w ateistycznej szkole. A on był całkowicie świadomy Kryszny. Zatem chociaż środowisko ma główny wpływ na nas, samo środowisko nie determinuje tego jak bardzo będziemy świadomi Kryszny.

Zatem co to determinuje?

Ty.

Sprawdź swoje przekonania

Czy kiedykolwiek czułeś, że nie możesz naprawdę być świadomy Kryszny w pracy czy w jakiejś konkretnej sytuacji? A jeśli tak, to przyjrzyj się, czy ta idea nie opiera się na przekonaniu, że po to by być świadomym Kryszny musisz być we „właściwym” środowisku. Jeśli takie jest twoje przekonanie i praca nie należy do tego co uważasz za „właściwe” środowisko, mogę założyć, że prawdopodobnie pogodziłeś się z faktem, że twój dzień w pracy nie będzie świadomym Kryszny doświadczeniem. Jeśli tak się czujesz, to twoje przekonania muszą się zmienić, aby twój dzień w pracy mógł być bardziej świadomy Kryszny. Pozwól, że zadam ci pytanie: Jeśli myślisz, że nie możesz być świadomy Kryszny w pracy to jak myślisz, jaką masz szansę na to, żeby być świadomym Kryszny w pracy? Łatwo odpowiedzieć, prawda? Kiedy mówisz „Nie mogę” wtedy ograniczasz możliwość tego, że coś innego się wydarzy.

Jeśli myślisz w ten sposób, to zakładam, że naprawdę nie starasz się być świadomy Kryszny w pracy , ponieważ, jak to już wiesz, i tak nie możesz być świadomy Kryszny w pracy. Tworzysz samospełniającą się przepowiednię w chwili, gdy mówisz, „mogę być świuadomy Kryszny w tym środowisku a nie mogę być świadomy Kryszny w tamtym środowisku.”

Otwórz się na możliwość, że możesz być bardziej świadomy Kryszny niż myślisz w środowisku, które nie jest „idealne.” a nawet może „wrogie”. Innymi słowy możesz być bardziej świadomy Kryszny w pracy niż myślisz.

Czy widzisz to co ja?

Kiedy rozprowadzałem ksiażki jedną z rzeczy, która inspirowała mnie najbardziej było postrzeganie wszystkich jako wielbicieli, którzy w jakiś sposób zapomnieli o tym, że są wielbicielami. Dostrzegałem w nich iskierkę wielbiciela, iskierkę, która została zakopana przez lata ignorancji. Dopóki widziałem tę iskierkę, mogłem odnosić się do nich w zupełnie inny sposób niż zazwyczaj.

Chciałbym, żebyś spróbował to zrobić. Jutro kiedy pójdziesz do pracy (a jeśli nie pracujesz, to możesz to zrobić kiedy wyjdziesz na dwór) postrzegaj wszystkich jako wielbicieli, którzy po prostu zapomnieli, że są wielbicielami. Jeśli będziesz miał taka wizję, to cały twój dzień się zmieni. ponieważ kiedy zmieniasz sposób patrzenia, zmienia się to na co patrzysz. Wariacją tego ćwiczenia jest praktyka patrzenia na wszystkich jak na duchowe istoty, albo praktyka widzenia Kryszny w sercu każdego w pracy.

Nie patrz na to, że ktoś jest mężczyzną, kobietą, białym czy czarnym. Jeśli będziesz widział każdego jako duszę, jeśli zobaczysz Krysznę wszędzie i we wszystkim, to w każdej chwili będziesz świadomy Kryszny. Kryszna jest wszędzie, nawet na ekranie w który teraz się wpatrujesz. Prabhupada powiedział, że kiedy będziesz widział Krysznę wszędzie, będziesz całkowicie świadomy Kryszny.

Innego dnia możesz zrobić wysiłek i obserwować jak działają siły natury. Kiedy na przykład ktoś się złości, możesz wyobrażać sobie tę osobę jako marionetkę pociąganą za sznurek przez siłę pasji (przeczytaj 14 rozdział Bhagavad – gity) Kiedy rozprowadzałem książki i ktoś denerwował się na mnie z tego powodu, że pokazywałem mu książkę, Kryszna często pozwalał mi widzieć to dokładnie w ten sam sposób. Nigdy nie czułem się zraniony lub nie myślałem o tym, że to jest jakaś zła osoba; po prostu myślałem, że siła pasji zmusza tę bezradną osobę do złoszczenia się. Myślałem również o tym jak nieszczęśliwa musi być ta osoba.

Każdego dnia mógłbyś wziąć jakiś aspekt świadomości Kryszny, taki jak powyższe przykłady, i starać się postrzegać świat z tej perspektywy. Jeśli będziesz mógł widzieć w ten sposób, patrząc oczami sastr, wtedy wyjdziesz z pracy bardziej świadomy Kryszny niż w momencie gdy do niej przyszedłeś.

Podejmij wyzwanie

Miejsce pracy może dać nam okazję do ćwiczenia takich cech jak tolerancja, dyscyplina, wybaczanie, uprzejmość, empatia, itd. Możesz chcieć rozważyć to, jak zaawansowany wielbiciel postąpiłby, gdyby pracował na twoim miejscu i podlegał problemom i stresom przez które ty przechodzisz.

Co jest na obiad?

Co jeszcze mógłbyś zrobić? Mógłbyś rozprowadzać prasadam. Czasami przynieś coś dodatkowego dla swoich kolegów do zjedzenia w czasie przerwy obiadowej, coś co myślisz, że mogłoby im szczególnie smakować (i najpierw ofiaruj to Krysznie). To da ci okazję do wyjaśnienia, dlaczego jesteś wegetarianinem i czym jest prasadam (i jednocześnie do tego, żeby uzależnili się od prasadam). Mógłbyś także przynieść kwiaty, girlandy i olejki ze swojego ołtarza lub ze świątyni.

Daj Krysznę Dostań Krysznę

Prabhupad powiedział, że jednym z najlepszych sposobów na to, by być świadomym Kryszny jest dawanie Kryszny innym. Kiedyś napisał do mnie i powiedział, że im więcej dajemy świadomości Kryszny tym bardziej stajemy się świadomi Kryszny. Ta idea jest wyjaśniona w Caitanya Caritamricie. Jest tam powiedziane, że kiedy dajesz Krysznę jednocześnie dostajesz Krysznę. W 1970 podróżowałem i rozprowadzałem książki i były to czasy, kiedy po raz pierwszy rozprowadzaliśmy duże książki na szeroką skalę. Napisaliśmy do Srila Prabhupada o tej dobrej nowinie a on odpowiedział: „to jest symptom zaawansowanego wielbiciela, wykorzystuje każdą okazję, aby szerzyć świadomość Kryszny.” Prabhupada również mówił, że powinniśmy wytężać mózg jak szerzyć świadomość Kryszny. Dlaczego nie miałbyś odkryć jakie możliwości istnieją do tego, żeby dawać ludziom świadomość Kryszny w czasie pracy. Chrześcijanie na całym świecie tak robią. Dlaczego nie my?

Niektóre pomysły

Tutaj jest kilka pomysłów, które mógłbyś wypróbować jeśli uważasz, że atmosfera w pracy sprzyja tym sugestiom.

Co tydzień mógłbyś wydrukować werset lub jakiś fragment z sastr i umieścić go w jakim widocznym miejscu (być może mógłbyś go oprawić w ramki). To może wywołać zainteresowanie i spowodować, że ludzie zaczną zadawać ci pytania o twoje przekonania. Możesz zrobić to samo ze świadomymi Kryszny kalendarzami biurkowymi, które mają cytat na każdy dzień roku. Jeśli pozwala na to strój służbowy, możesz nosić koszulkę ze świadomym Kryszny napisem lub obrazkiem. Jeśli jesteś właścicielem interesu możesz powiesić na ścianie obrazki przedstawiające Krysznę lub świadome Kryszny cytaty.

Kolejna rzeczą, która pomoże ci być świadomym Kryszny w pracy jest, modlenie się do Kryszny za ludzi w pracy. Możesz modlić się o to, żeby stali się otwarci na świadomość Kryszny. A jeśli zobaczysz, że coś takiego się dzieje możesz skorzystać z okazji i wprowadzić jakieś duchowe tematy a nawet zaprosić ich do uczestniczenia w jakichś świadomych Kryszny programach. Ostatecznie rzecz biorąc najlepszym sposobem na to, żeby pomóc ludziom stać się świadomymi Kryszny jest stanie się świadomym Kryszny. Ludzie zazwyczaj są bardziej pod wrażeniem tego kim jesteśmy i co robimy niż tego co mamy do powiedzenia. Jeśli ludzie widzą, że jest w tobie coś innego czy szczególnego, to będą chcieli poznać ten sekret. A kiedy odkryją twój sekret, to może rozbudzić w nich zainteresowanie i wiarę w świadomość Kryszny.

Oczywiście istnieje wiele innych sposobów na jakie można zainteresować ludzi Kryszną i nie jest celem tego biuletynu, aby tworzyć całą długa listę. Podałem powyższe przykłady, by pobudzić twój apetyt, żebyś zaczął myśleć o tym, co mógłbyś zrobić w swoim miejscu pracy i po to, żebyś zdał sobie sprawę, że istnieje więcej możliwości, by być świadomym Kryszny w pracy niż ci się wydaje.

Nie wygrywa się gry na kortach

Ostatecznie bycie świadomym Kryszny w miejscu pracy bardzo zależy od tego co robisz, kiedy nie jesteś w pracy, tak samo jak sukces sportowca zależy od treningu przed zawodami. Niebo i piekło są stanami świadomości. Ty kontrolujesz to czy pracujesz w niebie czy piekle.

Przedsiębiorstwa prowadzone przez wielbicieli

Celem tego artykułu nie jest pomijanie rzeczywistości, że wielu z nas pracuje w środowisku, w którym naprawdę trudno jest być świadomym Kryszny. Idealnie byłoby pracować w przedsiębiorstwie prowadzonym przez wielbicieli i dzięki temu pracować z wielbicielami. Zawsze zachęcam wielbicieli, którzy mają skłonności do zakładania przedsiębiorstw do tego, żeby zatrudniali innych wielbicieli.

Zachęcam również wszystkich wielbicieli (a szczególnie tych, którzy posiadają prosperujące przedsiębiorstwa lub dobrze płatną pracę), do tego, by przeznaczali pieniądze (większe niż zwykłe dotacje) na projekty, z którymi są szczególnie związani, do których czują atrakcję, a nawet zachęcam ich do tego, żeby rozwijali własne projekty nauczania. Kiedy twoja praca jest bezpośrednio związana ze wspieraniem czegoś, co jest drogie twojemu sercu, wtedy pomiędzy twoją pracą a służbą oddania tworzy się inspirujące połączenie.

Mahatma das (tłumaczenie Sravaniya dasi)

 
Powrót >>>     
Udostępnij:
   
 
  komentarzy: 0     0   0  
 
Aby dodawać komentarz do artykułu musisz być zalogowany.
zaloguj.
 
 
 
OSTATNIE NA FORUM
Odszedł bhakta Władek Anioła
(10-12-2017 13:46:47)
 
Re: Świątynie - ISKCON
(10-12-2017 11:39:44)
 
Re: Bieżące komentarze
(10-12-2017 10:51:48)
 
Re: Ochrona krów
(07-12-2017 19:56:31)
 
Re: Boski plan dla Polski
(06-12-2017 12:53:23)
 
Re: Instrukcje dla rządzących
(28-11-2017 10:08:56)
 
Re: Wedyjska Polska
(28-11-2017 10:01:57)
 
 
LINKI
 
 
 
 
 
 
TAGI
Kryszna Katha   Varnaśrama   Filozofia   Kryszna   Mahatma das   Krishna Kshetra Swami   Prawo karmy   Polityka   Monarchia   Homoseksualizm   Kobiety   Astrologia   Chrześcijaństwo   Aborcja   Trivikrama Swami   Prabhupada  
 
Copyright © 2016. All Rights Reserved.  Created by Future Project