Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej       

Hare Kryszna

ISKCON

uniwersalna duchowość

rozwój duchowy

bhakti-joga

joga

Bóg

religia

mantra

reinkarnacja

Kriszna

Krishna

Rama

Hare

Kryszna

hinduizm

krysznowcy

karma

Indie

Gaura

India

wyznawcy Kryszny

Międzynarodowe Towarzystwo Świadomości Kryszny

Bhagavad-Gita

Śrimad Bhagavatam

Festiwal Indii

Woodstock

Pokojowa Wioska Kryszny

vaisnava

waisznawa

waisznawizm

wajsznawa

wajsznawizm

religie wschodu

filozofia wschodu

duchowość

astrologia wedyjska

jyotish

przepisy wegetariańskie

kuchnia wegetariańska

joga

dezinformacja ruchów katolickich

serwis

portal

astrologia wedyjska

taniec indyjski

kalendarz księżycowy

muzyka indyjska

dharma

ayurweda

ayurveda

książki Prabhupada

nama-hatta

mantry

przepisy wegetariańskie

świątynia

festiwal

sekta

sekty

 
 
 
 
 
 
 
logowanie
rejestracja
regulamin strony
 
 
 
 
   Autor: Hridayananda das Goswami
dodał: admin    opublikowano: 2016-09-14    przeczytano: 160
kategoria: Wykłady - Hrdayananda dasa Goswami
podkategoria: Wykłady Hrdayananda dasa Goswamiego
 
Powrót >>>     
 
Panowanie psów i kotów
 


Duchowe Wyzwanie

W trakcie zbierania materiałów do mojej następnej książki, wyjechałem w lipcu do amerykańskiego miasta Fort Meyers na Florydzie, położonego w Zatoce Meksykańskiej kilka mil w górę rzeki Caloosahatchee. Zatrzymałem się w hotelu Holiday Inn z widokiem na rzekę, i podczas przeglądania hotelowej strefy rekreacyjnej spotkałem miłą rodzinę ze Szkocji, którzy regularnie spędzają swoje letnie wakacje na Florydzie. Wojna o Falklandy właśnie się skończyła i z grzeczności wspomniałem brytyjskie zwycięstwa młodej szkockiej parze ich synowi. Mężczyzna natychmiast stał się podekscytowany i wykrzyknął: “Tak, pokazaliśmy im, w porządku! Pokonaliśmy ich. Musieliśmy ich pokonać, bo walczyliśmy o prawdziwą sprawę a oni nie wiedzieli, o co walczą. “ Syn mężczyzny szarpnął ojca koszule, próbując go zaciągnąć z powrotem do meczu Ping-Pong , ale Szkot kontynuował wielbienie brytyjskiego zwycięstwa, podkreślając wysokie ideały, które motywowały brytyjskich żołnierzy.

Podstawowa psychologiczna przyczyna takiego nacjonalizmu jest prosta: ludzie (i, rzeczywiście, zwierzęta, ptaki, ryby i owady również) są naturalnie skłonni żyć razem i szukać szczęścia jako zjednoczona grupa. Wielka kolonia mrówek szybko odbudowuje swoją mrowiskową metropolię po tym jak niegrzeczna stopa to zepsuła. Zjednoczone stado słoni może obronić się przed atakiem lwa. Zjednoczone miasto ludzi pracuje harmonijnie i staje się bogatym. I zjednoczony kraj prezentuje silny i wpływowy obraz na świecie. Jeśli duch jedności wiąże ze sobą większość gatunków życia, co odróżnia ludzkiego ducha jedności? Człowiek wyróżnia sie w swojej zdolność do postrzegania większej jedność wszystkich form życia, a nawet samego życia. Ostatecznie, poczucie jedności człowieka może wykraczać poza platformę materialną do transcendentalnego królestwa świadomości Boga. Uznając ze wszystko jest częścią Boga, człowiek może widzieć jedność całego istnienia i zależność wszystkiego od Istoty Najwyższej.

Ale sposobem w jaki nowoczesny nacjonalizm łączy ludzi, jest dzielenie ich na powierzchowne, tymczasowe, sprzeczne jednostki polityczne. Nacjonalizm wymaga od nas porzucenia naszej prawdziwej duchowej tożsamości i jedności, a zamiast tego walczyć jak psy i koty. Ponieważ konflikty interesów między narodami są nieograniczone, nacjonalizm nigdy nie może być podstawą trwałego pokoju, który musi stanąć na najwyższej świadomości i jedności wszelkiego życia. Świadomość Kryszny uczy, że wszelkie życie jest jednym, ponieważ wszystkie żywe istoty są cząstką Kryszny, czyli Boga. System społeczny, który wyrasta z tego zrozumienia jest nazywany varnaśrama systemem i organizuje ludzi w sprawne oświecone społeczności i społeczeństwa z Najwyższą Osobą Boga w centrum. Ruch Świadomości Kryszny ma na celu stworzenie takich jednostek społecznych, w którym każdy może nauczyć się kochać Krysznę bez konfliktu interesów. Podczas gdy nacjonalizm kwitnie przez wzbijanie nienawiści do “wroga narodowego”, varnaśrama kwitnie, pielęgnując miłość do Boga i współczucie dla wszystkich stworzeń.

W moich podróżach po Ameryce Łacińskiej, widziałem, że skorumpowany rząd będzie tworzyć szalone antyamerykańskie uczucie tak, że mieszkańcy nie będą odkrywać i karać skorumpowanych lokalnych liderów . Z drugiej strony, Amerykanie często utrzymują idiotyczne stereotypowe wrażenie Ameryki Łacińskiej, które służy tylko do zaspokojenia fałszywej dumy Północnej Ameryki. Tak więc nacjonalizm łatwo staje się narzędziem politycznej eksploatacji i rzeczywiście tworzy duchową ciemność, nienawiść i przemoc wśród tych których rzekomo inspiruje. Mimo to, można argumentować, organizacja polityczna to zło konieczne, ponieważ moc jest i musi być wywierana w sposób racjonalny i uporządkowany. Cywilizacje muszą mieć wspólną tożsamość aby sprawnie funkcjonować. Różne grupy ludzi, pomimo ich ostatecznej jedności duchowej, mają różne wzorce kulturowe i psychologiczne, a więc naturalnie będą grupować się razem jako oddzielne ludy, narody, stany i wspólnoty.

Zgadzamy się, że choć świadomość Boga jest niezbędna dla człowieka i, rzeczywiście, jest celem życia, nie możemy porzucić naturalnej skłonności ludzi do organizowania się w jednostki polityczne i kulturowe i rządzić się lub pozwalać być rządzonym przez różne systemy polityczne . Ale w każdym systemie politycznym świadomość Boga zawsze musi być w centrum. Tylko wtedy możemy uniknąć konfliktów, które pojawiają się, gdy zwykła polityczna lub krajowa duma wulgarnie zastępuje prawdziwą świadomość Boga jako ostateczny proces jednoczenia ludzi. ***

Ostatnio Psychology Today zamieścił artykuł o nazwie “Nasze zwierzęta, My sami”, który poinformował o najnowszych wynikach badań naukowych na temat relacji ludzko-zwierzęcych. Psycholog Randall Lockwood z Uniwersytetu Stanowego Nowego Jorku w Stonybrook wykazał, że większość osób uważa osobę prowadzącą psa za bardziej sympatyczną i przyjazną niż osoba, która nie ma psa. Podobno Amerykanie kochają swoje zwierzęta, a one faktycznie pomagają w niebezpiecznych chorobach serca i żyją dłużej, gdy zwierzają się swoim zwierzętom, a nawet kiedy głaskają swoje zwierzaki.

Miłość jaką Amerykanie mają do swoich zwierząt na pewno przeczy teologii zachodniej w jej upiornym twierdzeniu, że zwierzęta nie mają duszy. Czy to naprawdę możliwe, że dziesiątki milionów Amerykanów przytula, pieszczotliwie całuje, futrzane worki cząsteczek i atomów? Czy miłość którą zwierzaki domowe pokazują swojemu panu jest jedynie reakcją chemiczną? A jeśli tak, to dlaczego ludzie nie ściskają i całują butelek z chemikaliami zamiast zwierząt? Dlaczego uważamy, ktoś jest dobrym człowiekiem, bo chroni zwierzaka?

Z drugiej strony, gdy zwierzęta nie mają duszy a niektóre zwierzęta są kochane, to dlaczego brutalnie mordujemy miliardy innych zwierząt po prostu zaspokajając naszą demoniczną chęć do jedzenia mięsa? Dlaczego mamy tolerować rażącą hipokryzję ogromnych amerykańskich hodowli, ramię w ramię z Amerykańskim Towarzystwem Zapobiegania Przemocy wobec Zwierząt? W pierwszej części tej kolumny wyjaśniliśmy jak nacjonalizm opiera się na hipokryzji aby kochać własnych rodaków i patrząc na innych jak na wrogów. Jest tam z pewnością podobna hipokryzja naszego bezmyślnego tulenia niektórych zwierząt i naszego bezdusznego uboju innych.

Brak naukowego zrozumienia życia, duszy, Boga, Bożego prawa stworzyła nieznośnie obłudną i demoniczną kulturę w naszym kraju. Doskonała znajomość świadomości Kryszny może wyczyścić naszą ignorancję o sprawach duchowych i pomóc nam budować bardziej spójne i oświecone społeczeństwo. Dopóki Amerykanie nie zaczną doceniać i rozumieć świadomość Kryszny, która uczy wiedzy naukowej o duszy i Bogu, wspaniałe i niemoralne sprzeczności społeczeństwa ostatecznie nas zniszczą.

Tłumaczenie: Pralambaha das

Więcej pytań i odpowiedzi: http://spytajacharyadeva.wordpress.com

 
Powrót >>>     
Udostępnij:
   
 
  komentarzy: 0     0   0  
 
Aby dodawać komentarz do artykułu musisz być zalogowany.
zaloguj.
 
 
 
OSTATNIE NA FORUM
Re: Sztuka przetrwania
(14-12-2017 23:15:19)
 
Re: Wedyjska Polska
(14-12-2017 21:14:18)
 
Re: Świątynie - ISKCON
(14-12-2017 19:43:45)
 
Re: Polityka a ISKCON
(14-12-2017 18:36:13)
 
Re: Ochrona krów
(14-12-2017 12:45:09)
 
Re: Partia vedyjska
(13-12-2017 15:14:01)
 
Odszedł bhakta Władek Anioła
(10-12-2017 13:46:47)
 
 
LINKI
 
 
 
 
 
 
TAGI
Kryszna Katha   Varnaśrama   Filozofia   Kryszna   Mahatma das   Krishna Kshetra Swami   Prawo karmy   Polityka   Monarchia   Homoseksualizm   Kobiety   Astrologia   Chrześcijaństwo   Aborcja   Trivikrama Swami   Prabhupada  
 
Copyright © 2016. All Rights Reserved.  Created by Future Project