Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej       

Hare Kryszna

ISKCON

uniwersalna duchowość

rozwój duchowy

bhakti-joga

joga

Bóg

religia

mantra

reinkarnacja

Kriszna

Krishna

Rama

Hare

Kryszna

hinduizm

krysznowcy

karma

Indie

Gaura

India

wyznawcy Kryszny

Międzynarodowe Towarzystwo Świadomości Kryszny

Bhagavad-Gita

Śrimad Bhagavatam

Festiwal Indii

Woodstock

Pokojowa Wioska Kryszny

vaisnava

waisznawa

waisznawizm

wajsznawa

wajsznawizm

religie wschodu

filozofia wschodu

duchowość

astrologia wedyjska

jyotish

przepisy wegetariańskie

kuchnia wegetariańska

joga

dezinformacja ruchów katolickich

serwis

portal

astrologia wedyjska

taniec indyjski

kalendarz księżycowy

muzyka indyjska

dharma

ayurweda

ayurveda

książki Prabhupada

nama-hatta

mantry

przepisy wegetariańskie

świątynia

festiwal

sekta

sekty

 
 
 
 
 
 
 
logowanie
rejestracja
regulamin strony
 
 
 
 
   Autor: A.C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada
dodał: admin    opublikowano: 2016-09-14    przeczytano: 162
kategoria: Wykłady Śrila Prabhupada
podkategoria: Polityka
 
Powrót >>>     
 
Na "prawo silniejszego"
 
Śrila Prabhupada

Na "prawo silniejszego"

Rozmowa między Jego Boską Miłością AC Bhaktivedantą Swamim Prabhupadą i jednym z jego uczniów w Paryżu latem 1974 roku. 

Pytanie: Ostatniej nocy w swoim wykładzie dokonanym przez analogię, mówiłeś, że jeśli ludzie nie przestrzegają praw Bożych, będą ukarani przez Boga, tak jak karani są przez państwa prawa. Tak więc młodzi ludzie myśleli, że musisz być faszystą. 

Prabhupada: Ale to faktycznie dzieje się na całym świecie. Jak mogą temu zaprzeczyć? Rząd dziś oznacza "prawo silniejszego". Jakoś przejąć władzę, a następnie masz rację. Chodzi o to, z czego grupa dostaje zasilanie. Uczeń: Ale oni chcą dać władzę ludziom. 

Prabhupada: Jak to możliwe? Jest tak wiele ludzi i tak wiele różnych opinii - masz ludzi, a ktoś inny ma swoich ludzi. Jak tylko chcesz dać władzę ludziom, inni się sprzeciwiają. To jest natura ludzka, nie można jej zmienić. Myślą, że władza należy do ludu, ale istnieje wiele innych ludzi, którzy się nie zgadzają. Taka jest natura materialnego świata: wszyscy zazdroszczą wszystkim. Ale te dranie nie mają inteligencji aby to zrozumieć. W Indiach był Gandhi - dżentelmen, bardzo miły polityk - ale zginął. Więc nie można tego powstrzymać. Taka jest natura świata materialnego - każdy jest zazdrosny o innych. Nigdy nie będziesz w stanie znaleźć grupy materialistycznych ludzi, którzy są doskonali. Dlaczego więc mówią: "Daj władzę ludziom"? Są po prostu łotrami. Dlatego też Śrimad Bhagavatam mówi, paramo nirmatsaranam satam: świadomość Kryszny jest doskonała, świadomi Kryszny są bez zazdrości. Ci, którzy nie są świadomi Kryszny musi być zazdrośni. Wszędzie znajdziemy konkurencję, Kryszna miał wrogów. Jezus Chrystus miał wrogów, dlaczego był ukrzyżowany? Nie miał żadnych wad, głosił świadomość Boga. Ale był ukrzyżowany. To jest świat materialny. Mimo, że jest doskonały, nadal będziesz miał wrogów. Jak można to zatrzymać? Oni mówią: "Daj władzę ludziom", ale jak tylko jest jedna grupa ludzi rządzących, inna grupa będzie stać przed nimi. Oni mówią: "Daj władzę nam." Więc gdzie jest twoja doskonałość? To nie jest doskonałością. Dlatego też, musimy porzucić wszelkie sprawy związane z tym materialnym światem - to jest doskonałość. 

Uczeń: Ale w jaki sposób można uniknąć anarchii i mieć dobry rząd, jeśli porzucimy wszelkie sprawy związane z tym światem?

Prabhupada: Tak, jest to punkt - musisz stać się idealnym władcą. 

Uczeń: I to był punkt ich niezgody - Ci wzięli adwokata wyższej instancji, 

Śrila Prabhupada: Jeśli chcesz doskonałego społeczeństwa, należy postępować jak idealny autorytet. Nie możesz znaleźć doskonałości w ziemskich politykach. Musisz mieć prawdziwe, uznane autorytety - doskonałe, wyzwolone dusze. Był to system w kulturze wedyjskiej. Władza należała do Kryszny i literatury wedyjskiej, a system społeczny został wyreżyserowany przez Manu [praojca i prawodawcy ludzkości] i Manu-samhitę. Mahajano yena gatah sa panthah: aby osiągnąć doskonałość, musimy postępować zgodnie z mahajanami - idealnymi, samo zrealizowanymi władzami. 

Uczeń: Ale jeden z tych młodych ludzi powiedział, że nawet duchowe władze są niedoskonałe, 

Śrila Prabhupada: Oni mówią, że, ale dlaczego powinniśmy przyjąć ich zdaniem - opinię niedoskonałych łotrów? Ich jedyną ideą władzy jest "prawo silniejszego". Na przykład, że wczoraj grupa opowiada "Władza dla ludzi". Tak więc mam trochę może i są naciski "Musisz zaakceptować ten pomysł." I to się dzieje na całym świecie - "prawo silniejszego". Wszystkie łobuzy walczą ze sobą, i ten, który jest trochę mocniejszy staje się widoczny. To wszystko. 

Uczeń: Mówił, że to zawsze tak jest - z jakąkolwiek władzą, to tylko niektórzy liderzy, których popchnęło się do przodu. Więc już odrzucił wszystkie władze. 

Prabhupada: Tak, ponieważ ich tzw. władze były niedoskonałe. Ale jest doskonałym organem także: Kryszna, Najwyższa Osoba Boga. I każdy organ, który śledzi i uczy zgodnie z instrukcjami Kryszny jest również doskonały. To jest władza. Jeśli jesteśmy świadomi Kryszny, przedstawiamy dokładnie autorytet Kryszny. Przedstawiając świadomość Kryszny, przedstawiamy po prostu słowa Kryszny i staramy się przekonać ludzi, "Oto jest prawdziwa władza, jeśli się posłuchasz, będziesz szczęśliwy." Kryszna mówi: "Podporządkuj się mnie." Wiemy, że Kryszna jest doskonały. A kiedy mówimy, zawsze cytujemy Krysznę i przedstawicieli Kryszny. 

Uczeń: Ale aby ktoś się podporządkował, nie musiał mieć wiarę w każdego, kto prosi go o podporządkowanie się? 

Prabhupada: Tak, wiara musi tam być. Dlatego też, w Bhagavad-gicie Kryszna przede wszystkim dowodzi, że On jest Absolutną Prawdą, a następnie prosi, aby się podporządkować. Ale trzeba mieć inteligencję, aby zrozumieć - "To jest Kryszna" - wtedy się podporządkować. W Bhagavad-gicie Kryszna nie mówi na początku, "Musisz się podporządkować." Najpierw wyjaśnia wszystko - ciało, duszę, wszystkie formy jogi, różne rodzaje wiedzy. Potem daje najbardziej poufną wiedzę: "Porzuć wszystko i po prostu podporządkuj się Mnie." Każdy w tym świecie materialnym jest niedoskonały. Bez dobrowolnego podporządkowania się każdy jest niedoskonały. Ale ten, który całkowicie podporządkował się Krysznie lub jego przedstawicielowi - jest on doskonały. Ale jeśli nie podporządkujemy się doskonale władzy, to nadal niedoskonałe. Może to być Napoleon, albo może być mała mrówka, ale chcemy sprawdzić, czy poddali się Krysznie czy nie. Jeśli nie, to jesteś łotrem, to wszystko.

Źródło: http://www.harekrishnablog.com/index.php/prabhupada-vani.html?start=44
 
Powrót >>>     
Udostępnij:
   
 
  komentarzy: 0     0   0  
 
Aby dodawać komentarz do artykułu musisz być zalogowany.
zaloguj.
 
 
 
OSTATNIE NA FORUM
Re: Sztuka przetrwania
(14-12-2017 23:15:19)
 
Re: Wedyjska Polska
(14-12-2017 21:14:18)
 
Re: Świątynie - ISKCON
(14-12-2017 19:43:45)
 
Re: Polityka a ISKCON
(14-12-2017 18:36:13)
 
Re: Ochrona krów
(14-12-2017 12:45:09)
 
Re: Partia vedyjska
(13-12-2017 15:14:01)
 
Odszedł bhakta Władek Anioła
(10-12-2017 13:46:47)
 
 
LINKI
 
 
 
 
 
 
TAGI
Kryszna Katha   Varnaśrama   Filozofia   Kryszna   Mahatma das   Krishna Kshetra Swami   Prawo karmy   Polityka   Monarchia   Homoseksualizm   Kobiety   Astrologia   Chrześcijaństwo   Aborcja   Trivikrama Swami   Prabhupada  
 
Copyright © 2016. All Rights Reserved.  Created by Future Project