Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej       

Hare Kryszna

ISKCON

uniwersalna duchowość

rozwój duchowy

bhakti-joga

joga

Bóg

religia

mantra

reinkarnacja

Kriszna

Krishna

Rama

Hare

Kryszna

hinduizm

krysznowcy

karma

Indie

Gaura

India

wyznawcy Kryszny

Międzynarodowe Towarzystwo Świadomości Kryszny

Bhagavad-Gita

Śrimad Bhagavatam

Festiwal Indii

Woodstock

Pokojowa Wioska Kryszny

vaisnava

waisznawa

waisznawizm

wajsznawa

wajsznawizm

religie wschodu

filozofia wschodu

duchowość

astrologia wedyjska

jyotish

przepisy wegetariańskie

kuchnia wegetariańska

joga

dezinformacja ruchów katolickich

serwis

portal

astrologia wedyjska

taniec indyjski

kalendarz księżycowy

muzyka indyjska

dharma

ayurweda

ayurveda

książki Prabhupada

nama-hatta

mantry

przepisy wegetariańskie

świątynia

festiwal

sekta

sekty

 
 
 
 
 
 
 
logowanie
rejestracja
regulamin strony
 
 
 
 
   Autor: Kula Shekar das
dodał: admin    opublikowano: 2016-09-14    przeczytano: 3088
kategoria: Astrologia
podkategoria: Astrologia
 
Powrót >>>     
 
Kurs Dżjotisza - cz. 2 - Dni tygodnia i dni Księżycowe
 

Kurs Dżjotisza - cz. 2 - Dni tygodnia i dni księżycowe

BIOLOGICZNY ZEGAR

Spójrzmy teraz na codzienne wpływy wynikające z ruchów planet. Ziemski czas wyznaczany jest przez trzy kosmiczne ruchy: 
1. Ruch Ziemi dookoła Słońca, dzięki któremu obserwujemy rok i kolejno pojawiające się pory roku: wiosna, lato, jesień, zima. 
2. Ruch Księżyca wokół Ziemi wyznacza miesiąc. Przez pierwszą połowę miesiąca Księżyc przybywa, przez następną ubywa. Większość kalendarzy starych kultur określała miesiąc na podstawie ruchu Księżyca. 

3. Ruch Ziemi dookoła własnej osi - wyznacza noc i dzień. Dziś na całym świecie stosuje się kalendarz gregoriański idealny do utrzymania wielkiej światowej organizacji. Dzięki niemu łatwo wylicza się różnice czasu, co ułatwia porozumienie i koordynację. Opiera się on głównie na ruchach Słońca. Starożytny rzymski kalendarz był związany z Księżycem. Miesiące zaczynały się od nowiu. Pierwszy stycznia przypadał na nów po przesileniu zimowym. Również miesiąc przestępny – luty – zawdzięczamy Rzymianom, którzy dodatkowe dni dokładali na koniec swego roku. Arabowie do dziś zaczynają nowy miesiąc, gdy Księżyc pokazuje się po raz pierwszy po nowiu. Japończycy, Celtowie, Spartanie wiele swych obyczajów wiązali z różnymi fazami księżyca. Do 3 wieku Germanie stosowali kalendarz solarno-lunarny.Wiele organizmów odczuwa zmiany wpływów Księżyca. W zależności od fazy, w której zbierane są zioła wykazują one inne właściwości obserwowane zarówno w składzie chemicznym jak i bioenergetycznych wpływach. Doskonałym przykładem organizmu czułego na fazy Księżyca jest pierścienica palola. Zamieszkuje ona podmorskie skały koralowe Morza Południowego. O świcie w dzień przed ostatnią kwadrą księżyca w październiku wszystkie te organizmy wypływają na zewnątrz, by wziąć udział w festiwalu godowym, który trwa kilka godzin. Skąd wiedzą o księżycowej dacie z tak dużą dokładnością? Nie tylko pierścienice, ale również myszy, algi, chrząszcze, salamandry, a nawet ziemniaki reagują na fazy Księżyca. U szczurów zwiększenie przemiany materii występuje w czasie wschodu i zachodu naszego satelity. Niektóre doświadczenia chemiczne zachodzą inaczej w różnych fazach Księżyca pomimo tych samych zewnętrznych warunków. Z relacji lekarzy wynika, że przy zabiegach chirurgicznych nieplanowane krwawienia zdarzają się dużo częściej tuż przed i po pełni Księżyca. Masy oceanów rozszerzają się prawie o 3 metry w czasie nowiu, a kontynenty podnoszone są o 15 cm przez te same siły. Tak więc nic dziwnego, że energie te mają również wpływ na ludzki umysł, nastrój i życie.


DNI TYGODNIA

Znajomość wpływu dni tygodnia pomaga w ułożeniu planu zajęć. Dzięki tej wiedzy można wybrać najwłaściwszy czas na ważny zakup, cotygodniowe sprzątanie czy przyjacielskie spotkanie. Niektórych dni warto unikać przy przedsięwzięciach takich jak rozpoczęcie budowy domu, ceremonia zaślubin, decydujące spotkanie czy założenie firmy. Moment rozpoczęcia działania jest podobny chwili narodzin, toteż dobrze gdy współgra on z celem całego przedsięwzięcia. Nie wiadomo kiedy powstał podział tygodnia na siedem dni. Oparł się on wszystkim reformom kalendarza. Czasem twierdzi się, że astrologowie babilońscy wykorzystywali siedem dni do celów prognostycznych, dopiero później zaczęto powszechnie ich używać w społeczeństwie. Siedmiodniowy tydzień jest znany na całym świecie, a nazwy poszczególnych dni tygodnia związane są z siedmioma planetami układu słonecznego. Cechy planet wyraźnie manifestują się w dni im przynależne. W języku angielskim tylko przy kilku dniach tygodnia widać jasny związek z planetami np. Sunday (sun - Słońce, day - dzień), Monday (moon - Księżyc), Saturday (Saturn). W językach romańskich to przyporządkowanie pojawia się wyraźnie. W sanskrycie po nazwie planety stawiany jest rzeczownik „dzień” (war) i tak tworzona jest nazwa dnia tygodnia. niedziela – rawiwar – dzień Słońcaponiedziałek - somawar – dzień Księżycawtorek - mangalwar – dzień Marsaśroda - budhawar – dzień Merkuregoczwartek - guruwar – dzień Jowiszapiątek - śukrawar – dzień Wenussobota - saniwar – dzień SaturnaDni tygodnia koordynują przebieg spraw publicznych. Dzień, w którym rodzi się człowiek mówi, jak będzie on realizował się w świecie. Aby zrozumieć wpływ danego dnia należy poznać planetę, która się nim opiekuje, jej naturę i charakter. 

NIEDZIELA Jest to dzień Słońca, króla wszystkich planet. W kalendarzu wedyjskim siedmiodniowy cykl rozpoczyna się od niedzieli. Znamienne jest to, że człowiek Zachodu postawił dzień Słońca na końcu kalendarza. Można to tłumaczyć faktem, że Słońce odpowiada za siłę twórczą i pragnienie kształtowania świata, symbolizuje wiarę we własne siły, piękno życia i dążenie do materialnej doskonałości. Jest to ostateczny cel nowożytnej kultury. We wschodniej filozofii jest to punkt wyjścia, a końcem jest obojętność, oddzielenie od materii i powrót do Boga symbolizowany przez Saturna i sobotę. - Jest to dobry dzień do odnowienia sił twórczych. Niedziela następuje po ciężkim, absorbującym energie dniu - sobocie. Polska nazwa nie-dziela wskazuje na ograniczenie zajęć tego dnia. - Można siać zboże, sporządzać leki, rozpocząć wojnę (walkę). - Nie powinno się spuszczać statków na wodę, podróżować na zachód (kierunek śmierci Słońca), lekarze o ile jest to możliwe nie powinni zaczynać leczenia chorób gorączkowych i zapalnych. - Niedziela jest gorącym dniem, trochę surowym; sposób, w jaki człowiek go spędza wpłynie na jego kreatywne potencje w ciągu tygodnia.- Warto poświęcić czas na muzykę i czynności rozwijające twórcze energie. 

Urodzeni w niedzielę: Zazwyczaj szczęśliwi ludzie. Posiadają poczucie humoru, promienne i miłe oblicze. Nie powinni narzekać na materialną sytuacją, brak inteligencji czy popularności. Na zewnątrz silni i dynamiczni, lecz wewnętrznie mogą się załamywać, wątpiąc w swą rolę w świecie. Często nie doceniają swej wartości. Fizycznie Słońce obdarza miodowym kolorem oczu i okrągłą twarzą. 

PONIEDZIAŁEK Tego dnia króluje Księżyc. Odpowiada on za umysł, a wiec myśli, uczucia, tęsknoty, radości i cierpienia człowieka. Umysł jest zmienny i niepewny, często ma swoje kaprysy i zachcianki, taka jest też natura poniedziałku. - W poniedziałek można urządzić wesele, kupić ubrania i biżuterię, artykuły żywnościowe, grunty - jednak ze względu na niestabilność tego dnia nabyte dobra można szybko stracić. - Dzień dobry na wszystkie międzyludzkie interakcje. Najczęściej przebiegają one łagodnie i przyjemnie. - W tym dniu jest więcej wypadków przy pracy, więcej chorych zgłasza się do lekarza, więcej samobójstw. Do dzisiaj w ortodoksyjnych częściach Indii to tego dnia, a nie w niedzielę zamyka się sklepy i organizuje dzień wolny.- W poniedziałek człowiek jest bardziej podatny na wpływy, a umysł bardziej niespokojny i ruchliwy niż w inne dni. Lepiej więc nie podejmować decyzji wymagających trzeźwości i stabilności. 

Urodzeni w poniedziałek: Fizycznie Księżyc obdarza białą cerą, pięknymi oczyma, niskim wzrostem i pulchnymi kształtami. Są to osoby, które lubią dom i domowe ciepło, mają dobrą pamięć i bujną wyobraźnię. Posiadają wielki wdzięk, łagodność i wrażliwość. Mogą być zmienne i kapryśne o skłonnościach do załamań psychicznych. 

WTOREK Tym dniem rządzi Mars w sanskrycie nazywany Mangal. - Dzień ten dotyka głównie fizycznej sfery, jest niekorzystny do większości przedsięwzięć. - Można rozpocząć wszystkie zabiegi wymagające siły, odwagi, stanowczości i dozy okrucieństwa. - Tego dnia łatwiej niż w inne dochodzi do sporów i wypadków. 

Urodzeni we wtorek: Mars obdarza czerwonym odcieniem włosów, skóry i oczu, daje trochę agresywny wygląd. Jego dzieci są najczęściej muskularne, o zdolnościach do heroicznych czynów. Mogą cechować się wybuchowością, konfliktowością i brutalnością. 

ŚRODA Jest to dzień Merkurego, księcia obrotności i bystrości. Merkury odpowiada za intelekt i uczenie się – te czynności szczególnie współgrają z energiami środy.- W środę można zorganizować wesele, założyć szkołę czy bibliotekę.- Można przygotowywać leki, opracowywać nowe projekty i wdrażać je w życie. - Jest dobrym dniem do wszelkich biznesów. Można korzystnie kupować i sprzedawać. - Nie należy zaczynać działań niepewnych i mogących przysporzyć trosk i niepokojów. - Dzień dobry na spotkanie ukochanych. 

Urodzeni w środę: Są grzeczni i wytworni, ich osąd jest jasny, myślą szybko i łatwo. Nawiązują szybciej niż inni znajomości. Nie wierzą w rzeczy niesprawdzone, gdyż wiara nie jest cechą Merkurego jego sprawą są wątpliwości. Daje on swym dzieciom młodzieńczy wygląd, ale i nadpobudliwość oraz nerwowość. Środowe osoby są dobrymi mówcami i analitykami. 

CZWARTEK Patronem czwartku jest Jowisz, planeta obdarzająca wieloma błogosławieństwami, pełna mądrości i optymizmu.- Czwartek jest najlepszym ze wszystkich dni. Dobry na zakupy, ożenek, rozpoczęcie ważnych przedsięwzięć. - Wiele indyjskich rodzin swoje większe zakupy załatwia właśnie w czwartki. - Tego dnia głos intuicji jest silniejszy, a moce opiekuńcze aktywniejsze. Wszystko co zacznie się w czwartek będzie rosnąć i rozwijać się z korzyścią dla wszystkich. - Nie należy tego dnia wyruszać na południe, gdyż tam swe królestwo posiada pan śmierci, a czwartek jest dniem życia. - Również strzec się należy chciwości, pychy, zazdrości i małostkowości, gdyż Jowisz nie lubi tych cech. 

Urodzeni w czwartek: Jowisz obdarza wielkością na różnych polach. Może to być wielki wzrost, potężny intelekt, bogactwa lub pozycja społeczna. Czwartkowe dzieci są raczej optymistami, o dużej intuicji. Najczęściej są szczęśliwe w życiu i nie narzekają na braki. Są religijne i posłuszne boskim prawom. 

PIĄTEK Wenus, patronka tego dnia, obdarza wrażliwością, zmysłowością i skłonnością do zabawy.- Dzień ten nie jest tak korzystny jak poprzedni. Oczywiście dla wielu osób cechy i błogosławieństwa Wenus są szczytem marzeń, jednak dla umysłu, skupionego na wydostaniu się z materii często stają się przeszkodą. - Piątek jest korzystny dla przedsięwzięć mających na celu szczęśliwe życie w materialnym świecie: można zawierać małżeństwo, kupować ubrania, uprawiać wszystkie rodzaje sztuki, kupować ziemię i zajmować się kwiatami.- Jest to dobry dzień na społeczne i prywatne zabawy, przyjęcia, romanse i uczty. - Zaniechać należy czynności nadwerężających życiowe siły. Hindusi w tym dniu nie obcinają włosów i paznokci. - Nie powinno się zastawiać dobytku, sporządzać testamentu, dokonywać wyprzedaży. 

Urodzeni w piątek: Piątkowe dzieci są bogate, szarmanckie, uzdolnione artystycznie, zręcznie obchodzą się z ludźmi. Ich szczególną cechą jest wybitna intuicja, toteż najczęściej nie mylą się w swych przeczuciach. 

SOBOTA Dzień Saturna nie cieszy się najlepszą sławą wśród astrologów. - Sobota i wtorek to najcięższe dni tygodnia. Cokolwiek rozpoczyna się w sobotę ma tendencję do przeciągania się w czasie. Najlepiej zacząć więc coś, co będzie miało długi przebieg. Zdobytego tego dnia przyjaciela mamy przez całe życie.- Można wprowadzić się do nowego domu, kupić bydło ziemię czy budynek, przeprowadzać zabiegi chirurgiczne.- Lepiej wstrzymać się z czynnościami nadwerężającymi nasze siły. Nie należy się kłócić, obcinać włosów czy paznokci. Według hindusów obcinanie włosów i paznokci obniża potencje energetyczne człowieka. Osoby znające się na magii właśnie tych elementów używają, by połączyć się z wybraną osobę. Dla mnicha ogolenie głowy w czasie święceń symbolizuje rozpoczęcie nowego życia.- Dobrze dziś zrobić porządki przed nadchodzącym nowym tygodniem czy przeprowadzić post w celu oczyszczenia organizmu. 

Urodzeni w sobotę: Rozwijają się wolniej niż ich bracia z pozostałych dni, ale z głębokim przemyśleniem. Traktują życie poważniej i później osiągają spełnienie. Najczęściej druga połowa ich życia jest dużo lżejsza i przyjemniejsza. Potrzebują cierpliwości - im dłużej zajmują się jakąś sprawą, tym lepszy rezultat przyniesie. Czasem mogą być osobami chłodnymi, zdolnymi do karania innych. Cały świat działa na zasadzie cykli. Narodziny, młodość, apogeum, starość i śmierć. Podobnym cyklem jest tydzień. Narodziny to niedziela, a śmierć to sobota. Poszczególne dni mają swoje nastroje, które może zauważyć baczny obserwator.Niedziela - dzień witalny, pełen pomysłów, gorący i radosny. Poniedziałek - dzień łagodny, pełen wrażliwości i niepewności. Wtorek - więcej sporów i konfliktów, gorączkowy, agresywny, okrutny, radość z walki.Środa - dzień intelektu, króluje obrotność i komunikatywność. Czwartek - wzmożony wpływ intuicji, dzień dobroczynny i łaskawy. Piątek - pełen romantyczności, skłonności do wzruszeń, zabiegów o komforty materialne. Sobota - spokojny, ciężki, medytacyjny, ukazuje ograniczenia, dobry do porządków. Dzień w którym rodzi się człowiek jest jego osobistym świętem. Natura tego dnia szczególnie wibruje w zgodzie z jego charakterem. Gdy nadchodzi, serce bije nieco szybciej niż w inne dni tygodnia. Warto na co dzień obserwować wpływ poszczególnych dni na psychikę i układać odpowiednio to tego plan zajęć.

DNI KSIĘŻYCOWE

Podczas gdy dni tygodnia mówią o zewnętrznej sferze życia, dni księżycowe określają życie wewnętrzne. Księżyc potrzebuje 29 dni, 12 godzin i 44 minut, by powrócić w to samo miejsce zodiaku. Miesiąc księżycowy w przybliżeniu trwa 30 dni słonecznych i tworzy 12 miesięcy w roku. Początek miesiąca przypada na pierwszy dzień po nowiu, gdy Księżyc zaczyna przybywać (wyjątkiem od tego jest kalendarz bengalski, w którym miesiąc rozpoczyna się od pełni). W tradycyjnym kalendarzu indyjskim rok rozpoczyna się od miesiąca margasirsza przypadającym na listopad/ grudzień zachodniego kalendarza: 

margaśirsza – listopad/ grudzień
pausza – grudzień/ styczeń
magha – styczeń/ luty
phalguna – luty/ marzec
czeitra – marzec/ kwiecień
waiśakha – kwiecień/ maj
dżjesztha – maj/ czerwiec 
aszadha – czerwiec/ lipiec
śrawana – lipiec/ sierpień
bhadra – sierpień/ wrzesień
aświna – wrzesień/ październik
karttika – październik/ listopad.

Ponieważ rok słoneczny ma 365 dni, a księżycowy tylko 360, co trzy lata w kalendarzu pojawia się dodatkowy miesiąc nazywany puruszottama adhika. Księgi Wed wychwalają ten miesiąc jako idealny na spełnianie ślubów i zapewniają, że może obdarzyć człowieka największym błogosławieństwem. Księżyc przybywa przez 15 dni, po czym ukazuje się w pełni okazałości, a następnie zaczyna ubywać, aż do całkowitego zniknięcia po następnych piętnastu dniach. Okres przybywania Księżyca nazywa się gaura lub śukla pakszą. Gaura to złoty, śukla - biały, jasny, paksza zaś oznacza drogę, ścieżkę. Gaura paksza to jasna droga Księżyca. Jest to czas wzrostu i przybierania. Księżyc z dnia na dzień zyskuje na sile świetlnej, a z nim ludzki entuzjazm, wigor i siła życia. Do kulminacji dochodzi w czasie pełni, gdy cała przyroda tryska witalnością. 

Wszystkie ważne przedsięwzięcia najlepiej rozpoczynać w czasie gaura pakszy. Co zacznie się w tej części miesiąca ma tendencje do wzrostu, pomnażania się i powiększania. Dwa tygodnie ubywającego Księżyca to kryszna paksza, ciemna droga Księżyca. Wraz z ubywaniem Księżyca ubywa energii, ale i umysł niespokojny i ruchliwy w czasie pełni stopniowo się uspokaja. W tym czasie dobrze kończyć rzeczy, czyścić, sprzątać, leczyć, pościć czy przeprowadzać kuracje oczyszczające.Duże znaczenie ma również położenie Księżyca w znakach zodiaku. Ta szybka planeta podróżuje około 2-3 dni przez jeden znak. Znaki przypisane są jednemu z czterech żywiołów, z których każdy ma inny wpływ na życie na Ziemi. 

Cztery żywioły to: ogień, ziemia, powietrze, woda.

Ogień – do ognistych znaków zaliczamy Barana, Lwa i Strzelca. Dni, podczas których Księżyc przez nie podróżuje odznaczają się ciepłem i suchością. Pościel wietrzona w tym czasie nie wilgotnieje, ziemia, trawy i powietrze są suche, dzięki czemu dni te nadają się idealnie na wycieczki w plener. Żywiołowi ognia przypisany jest owoc, a więc roślinami owocowymi najlepiej zajmować się tego dnia, można także zbierać i przetwarzać owoce. 

Ziemia – do ziemnych znaków zaliczamy Byka, Pannę i Koziorożca. Dni ziemne odznaczają się większym chłodem niż inne. Podczas nich ma się większy apetyt na sól, a organizm ją łatwiej przyswaja. Dniom ziemi przyporządkowany jest korzeń, to znaczy, że roślinami korzeniowymi zajmujemy się właśnie tego dnia.

Powietrze – do powietrznych znaków zaliczamy Bliźnięta, Wagę i Wodnika. Gdy Księżyc się w nich znajduje mówimy o dniach światła i powietrza. Ziemia i rośliny przyjmują więcej światła i przyjemnie oddziałują na ludzi. Blask Słońca jest dużo silniejszy niż w pozostałe dni, a wiatr daje się bardziej we znaki. Dniom powietrza przypisany jest kwiat, z powodzeniem więc możemy zajmować się ogródkiem kwiatowym jak również roślinami, których częścią jadalną jest kwiat, np. kalafior. 

Woda – do wodnych znaków zaliczamy Raka, Skorpiona i Ryby. Dni wody charakteryzują się wzmożoną wilgotnością. Ziemia nie wysycha tak łatwo i częstsze są opady. Lepiej jeść dania lekkostrawne, gdyż łatwo w tych dniach o przybranie na wadze. Wodnym znakom przyporządkowany jest liść. Oto niektóre rady związane z przemijaniem paksz: 

Gaura paksza:dobry czas na rozpoczynanie większych przedsięwzięć; można otworzyć firmę, założyć konto, podjąć nową pracę, zawrzeć małżeństwo,można sadzić rośliny, których energia życiowa ma iść ku górze np. szpinak, kapusta, drzewa owocowe, kwiaty, kukurydza,zrywane wtedy rośliny trujące i zioła mają większą siłę, bydło powinno być pędzone po raz ostatni na łąkę, gdyż łatwiej przechodzi zimę, soki podnoszą się wypełniając nadziemne części roślin, pobudzając je do wzrostu, ziemia wydycha. Dlatego nadziemne części roślin lepiej rozwijają się gdy są wysiewane lub sadzone w tym czasie,dobrze wykonywać wtedy masaże o działaniu regenerującym i wzmacniającym.

Kryszna paksza: najlepiej czyścić brudne rzeczy, pokój bielony w tym czasie pozostaje dłużej biały,dobrze ścinać drewno na opał (posiada mniej soków) i kłaść drewnianą podłogę (nie rozchodzi się tak łatwo),rany i skaleczenia powstałe przy ubywającym Księżycu goją się szybciej, dlatego jest to dobry czas na przeprowadzanie operacji,dobry czas na wekowanie, konserwowanie, zrywanie owoców, żniwa, magazynowanie zboża (przetwory z owoców najlepiej robić w dniu owocu, a przetwory z warzyw korzeniowych w dniu korzenia), dobrze sadzić rośliny korzeniowe (marchew, buraki, ziemniaki), których energia ma płynąć do korzenia,zakładanie koronek i mostków oraz wyrywanie zębów powinno odbywać się gdy Księżyc ubywa (najlepiej w znaku żywiołu powietrza),soki roślin spływają do korzeni, ziemia jest chłonna, wdycha, dlatego lepiej wtedy siać i sadzić rośliny, których jadalne części rosną pod ziemią,zaleca się używanie środków zwalczających szkodniki, najlepiej przycinać rośliny i drzewa tuż przed nowiem lub w sam nów,pościel wietrzyć w dniach gdy Księżyca ubywa i znajduje się on w znakach powietrza lub ognia,dobrze wykonywać wtedy masaże odprężające, rozkurczowe i odtruwające.

Wyjątkowe daty:

Zwalczanie złych nawyków najlepiej rozpocząć w dniu nowiu – polecany marcowy nów gdy Słońce przechodzi ze znaku Ryb w znak Barana,1 marca – drzewo ścięte tego dnia zwłaszcza po zachodzie Słońca jest niepalne,
21 grudnia – dzień św. Tomasza między godziną 11 a 12 – najlepszy dzień na zrąb, nie zmniejsza się objętość drewna,
7 pierwszych dni po październikowym nowiu lub czas po przesileniu zimowym gdy Księżyca ubywa najlepiej nadaje się na ścinanie drewna na opał, 
18 czerwca do godziny 12 jest to najlepszy czas na pielenie oraz depilację włosów, które najczęściej nie odrastają, korzystne dni na ścinanie włosów – gdy Księżyc stoi w znaku Lwa lub Panny, unikać zaś należy znaku Ryb i Raka, Dzień w znaku Koziorożca korzystny do pielęgnacji paznokci, 

Dwa miesiące tworzą jedną porę roku:

wasanta – wiosna (czeitra, waiśakha)
griszma – lato (dżjeszta, aszadha)
warsza – pora deszczowa (śrawana, bhadra) 
śarad – jesień (aświna, kartika)
hemanta – zima (margaśira, pausza)
sisira – pora rosy (magha, phalguna) 



 
Powrót >>>     
Udostępnij:
   
 
  komentarzy: 0     0   0  
 
Aby dodawać komentarz do artykułu musisz być zalogowany.
zaloguj.
 
 
 
OSTATNIE NA FORUM
Re: Indradyumna Swami
(27-03-2024 13:32:32)
 
KUPIĘ Śrimad Bhagavatam, Canta 01-07
(23-02-2024 13:12:45)
 
Re: Przemyslenia na temat Harinama Sankirtana
(31-01-2024 19:22:28)
 
Nie jesteśmy wegetarianami ani nie-wegetarianami
(19-01-2024 18:59:38)
 
Re: Świeckie Państwo?
(20-12-2023 21:38:05)
 
Vanaprastha
(19-12-2023 21:41:53)
 
Re: Stało się… Watykan oficjalnie dopuszcza błogosławienie par jednopłciowych
(18-12-2023 20:31:21)
 
 
LINKI
 
 
 
 
 
 
 
TAGI
Święte Imię   Kryszna Katha   Varnaśrama   Filozofia   Kryszna   Mahatma das   Krishna Kshetra Swami   Prawo karmy   Polityka   Monarchia   Homoseksualizm   Kobiety   Astrologia   Chrześcijaństwo   Aborcja   Trivikrama Swami   Prabhupada  
 
Copyright © 2016. All Rights Reserved.  Created by Future Project