Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej       

Hare Kryszna

ISKCON

uniwersalna duchowość

rozwój duchowy

bhakti-joga

joga

Bóg

religia

mantra

reinkarnacja

Kriszna

Krishna

Rama

Hare

Kryszna

hinduizm

krysznowcy

karma

Indie

Gaura

India

wyznawcy Kryszny

Międzynarodowe Towarzystwo Świadomości Kryszny

Bhagavad-Gita

Śrimad Bhagavatam

Festiwal Indii

Woodstock

Pokojowa Wioska Kryszny

vaisnava

waisznawa

waisznawizm

wajsznawa

wajsznawizm

religie wschodu

filozofia wschodu

duchowość

astrologia wedyjska

jyotish

przepisy wegetariańskie

kuchnia wegetariańska

joga

dezinformacja ruchów katolickich

serwis

portal

astrologia wedyjska

taniec indyjski

kalendarz księżycowy

muzyka indyjska

dharma

ayurweda

ayurveda

książki Prabhupada

nama-hatta

mantry

przepisy wegetariańskie

świątynia

festiwal

sekta

sekty

 
 
 
 
 
 
 
logowanie
rejestracja
regulamin strony
 
 
 
 
   Autor: Trivikrama Swami
dodał: admin    opublikowano: 2016-09-14    przeczytano: 269
kategoria: Wykłady - Trivikrama Swami
podkategoria: Wykłady Trivikrama Swamiego
 
Powrót >>>     
 
Nie jesteśmy doskonali ale nie oszukujemy
 

Piaseczno, Vyasa-puja 08.01.2000r

Nie jesteśmy doskonali ale nie oszukujemy

        Śrila Prabhupad został upełnomocniony przez Pana Nityanandę do szerzenia Ruchu Świadomości Kryszny. Intensywne pragnienie zadowolenia mistrza duchowego i zadowolenia Pana Caitanyi, sprawiło, że serce Śrila Prabhupada zostało oczyszczone z tych wszystkich pragnień jakich my na ogół doświadczamy. Dzięki owej czystości był w stanie, w bardzo krótkim czasie, założyć ten ruch na całym świecie. Śrila Prabhupad dał nam proces, abyśmy również się oczyścili. Ja podjąłem ten proces i wy także się do niego stosujecie. Ale nie możemy imitować Śrila Prabhupada i wyobrażać sobie, że jesteśmy doskonali. Powinniśmy jednak być przekonani, że staniemy się doskonali, jeżeli będziemy kontynuować ten proces. Mając takie przeświadczenie siedzę tutaj i mówię wam o tym. W innym przypadku nie miałbym prawa zajmować pozycji nauczyciela, jako że sam nadal się uczę. Dzięki łasce mojego mistrza duchowego, dzięki łasce Kryszny widzę, że wciąż wychodzą ze mnie nieczystości. Nie mogę więc tak naprawdę uznać, że jestem doskonały, ponieważ widzę, że nie jestem. Ale mimo to, mogę mówić, ponieważ mam doświadczenie, iż jestem na drodze do osiągnięcia doskonałości i widziałem doskonałą osobę. Dlatego mogę bez hipokryzji mówić o Świadomości Kryszny, że rzeczywiście działa i że jeśli przyjmiemy ją poważnie, również zdobędziemy takie doświadczenie. Zapewne wielu z was ma to doświadczenie, inaczej nie byłoby was tutaj. Jest to piękno Świadomości Kryszny- chociaż nie jesteśmy doskonali, mimo to możemy o tym mówić i dzięki temu mówieniu stajemy się doskonali. Czasami pada pytanie: „Nie jesteś doskonały, czemu akurat ty masz nam mówić?” To właśnie wyjaśniłem.

       Nie jesteśmy doskonali, ale nie oszukujemy. Dajemy wam właściwą filozofię. Jest to doskonała filozofia. Nie jest to moja filozofia, ani nawet filozofia Śrila Prabhupada. Filozofię tę wypowiedział Kryszna. A ponieważ widzieliśmy jej przykład wcielony w życie, czujemy się zachęceni, aby kontynuować ten proces. Posiadanie przykładu jest istotne. Nie sądźcie, że ja jestem doskonałym przykładem. Będziecie wtedy zniechęceni. Możecie pomyśleć: „No tak, Trivikrama Swami praktykuje ten proces, jest guru, ale widzę że on ciągle ma fałszywe ego” i taka osoba może uznać, że proces nie jest dobry. Fakt, iż ja nie jestem doskonały, nie oznacza, że proces nie jest dobry. Problem powstaje wówczas, gdy pokazujemy się jako ktoś więcej niż jesteśmy w rzeczywistości, gdy udajemy osobę doskonałą. Z tego powodu, że siedzę tutaj, mogę zacząć myśleć: „Teraz jestem doskonały, spójrzcie- siedzę na wielkim siedzeniu”. Ale mogę też kontynuować po to, by stać się doskonałym, ponieważ żeby zrobić postęp duchowy trzeba przyznać, że ma się pewne braki. Ale Śrila Prabhupad należał do innej kategorii, takiej jak Madhavendra Puri. Madhavendra Puri powiedział: „ Teraz już nie muszę przestrzegać zasad i reguł, gdyż jestem szczęśliwy służąc po prostu synowi Nandy Maharaja”. Ponieważ on miał już w sercu związek (z Kryszną) dlatego też nie podejmował żadnego zewnętrznego wysiłku. Podobnie gopi, one nie liczyły ile razy wyintonowały na koralach, ponieważ są one spontanicznie przyciągane do myślenia o Panu Krysznie. I to jest doskonałość. My jednakże przychodzimy ze świata materialnego i dlatego musimy bardzo uważnie przestrzegać zasad i reguł. Taki właśnie przykład dał nam Śrila Prabhupad. Jako nauczający, pokazywał to na własnym przykładzie. Musimy więc podążać w jego ślady, a wówczas możemy wszyscy powrócić do domu, do Boga. 

        Ten proces działa, musimy tylko poważnie do niego podejść. A pierwszą rzeczą odnośnie powagi jest bycie uczciwym co do własnej pozycji. Nasza pozycja jest taka, że potrzebujemy pomocy. Jeśli się do tego przyznamy, poprosimy o pomoc- łaska przyjdzie. O to się powinniśmy modlić kiedy intonujemy Hara Kryszna. „Proszę, zabierz mnie z tego oceanu narodzin i śmierci. Proszę, umieść mnie jako atom u Twoich lotosowych stop. Proszę, zaangażuj mnie w służbę dla Ciebie. W innym wypadku umysł zechce, abym zajmował się tyloma materialnymi rzeczami.” W ten sposób wszyscy możemy stać się guru. Nie takim guru jak Śrila Prabhupad, na poziomie aczaryi dla świata, ale guru w tym sensie, że możemy pomóc innym ludziom robić postęp w Świadomości Kryszny. Podążając ściśle, zachęcimy innych ludzi; powtarzając przesłanie Bhagavad-gity zainspirujemy ich. Śrila Prabhupad chciał, aby było tysiące takich guru. Proszę więc was wszystkich- podejmijcie ten proces poważnie i nauczajcie tego innych. Dziękuję bardzo.

        W czasie dzisiejszej ceremonii uczniowie w szczególny sposób czczą swojego mistrza duchowego, ale taka jest etykieta waisznawa. Uczeń zawsze uważa się za podległego mistrzowi duchowemu. Prabhupad nauczył nas takiego systemu. W ten sposób staramy się pamiętać o nim, ponieważ uczeń może zadowolić mistrza duchowego właśnie tak- przestrzegając jego instrukcji. Jest rzeczą oczywistą, że Śrila Prabhupad chciał, aby niektórzy jego uczniowie również zostali mistrzami duchowymi; między innymi po to, aby nowi ludzie mogli zrozumieć czym jest ta tradycja. Ostateczną ideą jest zadowolenie Osoby, a tą Osobą jest Kryszna. Teraz jednak nie widzimy Kryszny, który jest daleko, skąd więc będziemy wiedzieć czy jest zadowolony czy nie. Dlatego istnieje pośrednik, reprezentant, który może dać nam pewność- możemy wiedzieć czy on jest zadowolony czy nie. 

Pierwszym obowiązkiem ucznia jest więc postaranie się, aby mistrz duchowy nie był niezadowolony. Mistrz duchowy z kolei, ma nastrój współczucia wobec ucznia, nietrudno więc stwierdzić czy nie jest niezadowolony. Czczenie go jest jednym ze sposobów pokazania, że mamy nastrój służenia. I kiedy będziemy uczyć się zadowalać osobę, automatycznie pojawi się zadowolenie Kryszny.

Pytanie: (nie słychać)

Odpowiedź: Nie wiem czy to ma miejsce wśród wielbicieli. Może raczej wśród tych, którzy udają, że są wielbicielami. Ale poważny bhakta czerpie przyjemność z oddawania czci innym. Prawdziwym szczęściem jest widzenie, że waisznawowie są szczęśliwi. Kiedy widzimy szczęście waisznawów, sami jesteśmy szczęśliwi. Taka jest mentalność prawdziwego bhakty. Jeśli jacyś ludzie mają inne nastawienie, nie uważamy ich za wielbicieli. Trzeba być uważnym, żeby nie przebywać z niewielbicielami.

 
Powrót >>>     
Udostępnij:
   
 
  komentarzy: 0     0   0  
 
Aby dodawać komentarz do artykułu musisz być zalogowany.
zaloguj.
 
 
 
OSTATNIE NA FORUM
Odszedł bhakta Władek Anioła
(10-12-2017 13:46:47)
 
Re: Świątynie - ISKCON
(10-12-2017 11:39:44)
 
Re: Bieżące komentarze
(10-12-2017 10:51:48)
 
Re: Ochrona krów
(07-12-2017 19:56:31)
 
Re: Boski plan dla Polski
(06-12-2017 12:53:23)
 
Re: Instrukcje dla rządzących
(28-11-2017 10:08:56)
 
Re: Wedyjska Polska
(28-11-2017 10:01:57)
 
 
LINKI
 
 
 
 
 
 
TAGI
Kryszna Katha   Varnaśrama   Filozofia   Kryszna   Mahatma das   Krishna Kshetra Swami   Prawo karmy   Polityka   Monarchia   Homoseksualizm   Kobiety   Astrologia   Chrześcijaństwo   Aborcja   Trivikrama Swami   Prabhupada  
 
Copyright © 2016. All Rights Reserved.  Created by Future Project