Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej       

Hare Kryszna

ISKCON

uniwersalna duchowość

rozwój duchowy

bhakti-joga

joga

Bóg

religia

mantra

reinkarnacja

Kriszna

Krishna

Rama

Hare

Kryszna

hinduizm

krysznowcy

karma

Indie

Gaura

India

wyznawcy Kryszny

Międzynarodowe Towarzystwo Świadomości Kryszny

Bhagavad-Gita

Śrimad Bhagavatam

Festiwal Indii

Woodstock

Pokojowa Wioska Kryszny

vaisnava

waisznawa

waisznawizm

wajsznawa

wajsznawizm

religie wschodu

filozofia wschodu

duchowość

astrologia wedyjska

jyotish

przepisy wegetariańskie

kuchnia wegetariańska

joga

dezinformacja ruchów katolickich

serwis

portal

astrologia wedyjska

taniec indyjski

kalendarz księżycowy

muzyka indyjska

dharma

ayurweda

ayurveda

książki Prabhupada

nama-hatta

mantry

przepisy wegetariańskie

świątynia

festiwal

sekta

sekty

 
 
 
 
 
 
 
logowanie
rejestracja
regulamin strony
 
 
 
 
   Autor: Bernard Wilchusky
dodał: admin    opublikowano: 2016-09-14    przeczytano: 180
kategoria: Wykłady - Trivikrama Swami
podkategoria: Wykłady Trivikrama Swamiego
 
Powrót >>>     
 
Rozpoczęło się to od intonowania.
 
Napisał Bernard Wilchusky dla Central Florida Future

W niewielkim domu w okolicy Rouse Road, na środku drewnianej podłogi świątyni, ogolony na zero mężczyzna w szafranowej szacie kołysał się z nogi na nogę śpiewając słowa swego wyznania: Hare Kryszna, Hare Kryszna, Kryszna Kryszna, Hare Hare, Hare Rama, Hare Rama, Rama Rama, Hare Hare.

Jest to forma kultu zwana mantra medytacją. Jest to jedna z licznych metod oddania jakie praktykują członkowie Międzynarodowego Towarzystwa Świadomości Kryszny — znanego kolokwialnie jako Hare Krysznowcy — która jest sposobem zbliżenia się do ich Boga, jak i stanem umysłu zwanym świadomością Kryszny. “Intonowanie oczyszcza umysł; to sposób przyciągnięcia Boga do nas” powiedział Trivikrama Swami, starszy akolita świątynny. “Ludzie fałszywie wierzą, że są centrum świata, więc Kryszna stworzył ten fizyczny świat, by tę wiarę spełnić. Intonowanie przypomina nam, że nie jesteśmy centrum świata, że w kosmosie są rzeczy większe od nas.”

Trivikrama Swami jest inicjowanym członkiem ISKCON od 1966 (błąd - od 1969). Od czasu inicjacji, kiedy przysiągł pozostać w celibacie i zadedykować swe życie Bogu, podróżował po świecie po takich krajach jak Japonia, Korea, Polska, Anglia i inne, zanim zapuścił korzenie w świątyni ISKCON-u tutaj w Orlando. “Odniosłem wrażenie, po tych podróżach i praktykowaniu prawie w każdym kraju, że jako Amerykanin będę bardziej efektywny tutaj,” powiedział Trivikrama Swami. “Po tym jak mój mistrz duchowy opuścił świat w roku 1977, my [jego uczniowie] mieliśmy trochę swobody w wyborze miejsca do praktykowania.” 

ISKCON-owa świątynia w Orlando została założona w 2003 roku, aczkolwiek jej członkowie praktykowali już wiele lat wcześniej, korzystając z pomieszczeń różnych hinduskich świątyń w tej okolicy. Świątynia chwali się miejscem kultu, ogrodem warzywnym, wspólnotową kuchnią i przestrzenią mieszkalną dla sześciu mieszkających na stałe bhaktów, w dodatku do służenia lokalnej społeczności jako centralny punkt obchodzenia festiwali i świąt. Życie mieszkańców świątyni rozpoczyna się wcześnie o 4.oo rano. Budzą się, myją i rozpoczynają intonowanie na sznurze korali jeszcze przed nabożeństwem porannym, które rozpoczyna się o godzinie 5.oo. Uroczystość ta trwa dwie godziny, po czym bhaktowie zajmują się ogrodem, studiują lub przygotowują jedzenie przed nabożeństwem wieczornym o godzinie 6.oo. Nabożeństwa te otwarte są dla publiczności i często studentci z UCF pojawiają się pomiędzy stałą obsadą świątyni by doświadczyć z pierwszej ręki unikalnej formy kultu Hare Kryszna. 

“Zauważyłem, że wszyscy byli bardzo otwarci, entuzjastyczni i szczęśliwi podczas tych ceremonii,” powiedział Andrea Sullivan, student pierwszego roku international and global studies. “Jest to bardzo odmienne od tego do czego jako katolik jestem przyzwyczajony, gdzie każdy jest bardzo poważny i formalny.” Oprócz prowadzenia tych nabożeństw, świątynia wspiera studencką organizację zwaną Klub Bhakti Yogi. Klub zaopatruje studentów w akcesoria do praktykowania mantra medytacji i przybliża im wiarę Hare Kryszna. Dla zagranicznych studentów, takich jak Naman Mehta, który studiuje optykę i jest obecnie prezydentem Klubu Bhakti Yogi, stanowi również połączenie z jego domem w Indiach. Mehta, praktykujący Hare Kryszna, przyjechał do Ameryki by studiować na UCF. Klub i świątynia ISKCON-u pozwalają mu pozbyć się stresu i znaleźć swe miejsce w szerszym kontekście.“Koncentruję się na jednej prostej rzeczy: próbuję najlepiej jak potrafię służyć Mu [Krysznie],” powiedział Mehta. “Wszystko inne jest tego pochodną. Czasami nie wiem jak dać sobie z tym radę — i studia, i klub, i przeprowadzka z Indii. Jak długo wierzę, jak długo wielbię Krysznę, wiem, że cokolwiek sie przydarza, jest dla mnie najlepsze.”

Przetłumaczył: Jagadisha das

 
Powrót >>>     
Udostępnij:
   
 
  komentarzy: 0     0   0  
 
Aby dodawać komentarz do artykułu musisz być zalogowany.
zaloguj.
 
 
 
OSTATNIE NA FORUM
Odszedł bhakta Władek Anioła
(10-12-2017 13:46:47)
 
Re: Świątynie - ISKCON
(10-12-2017 11:39:44)
 
Re: Bieżące komentarze
(10-12-2017 10:51:48)
 
Re: Ochrona krów
(07-12-2017 19:56:31)
 
Re: Boski plan dla Polski
(06-12-2017 12:53:23)
 
Re: Instrukcje dla rządzących
(28-11-2017 10:08:56)
 
Re: Wedyjska Polska
(28-11-2017 10:01:57)
 
 
LINKI
 
 
 
 
 
 
TAGI
Kryszna Katha   Varnaśrama   Filozofia   Kryszna   Mahatma das   Krishna Kshetra Swami   Prawo karmy   Polityka   Monarchia   Homoseksualizm   Kobiety   Astrologia   Chrześcijaństwo   Aborcja   Trivikrama Swami   Prabhupada  
 
Copyright © 2016. All Rights Reserved.  Created by Future Project