Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej       

Hare Kryszna

ISKCON

uniwersalna duchowość

rozwój duchowy

bhakti-joga

joga

Bóg

religia

mantra

reinkarnacja

Kriszna

Krishna

Rama

Hare

Kryszna

hinduizm

krysznowcy

karma

Indie

Gaura

India

wyznawcy Kryszny

Międzynarodowe Towarzystwo Świadomości Kryszny

Bhagavad-Gita

Śrimad Bhagavatam

Festiwal Indii

Woodstock

Pokojowa Wioska Kryszny

vaisnava

waisznawa

waisznawizm

wajsznawa

wajsznawizm

religie wschodu

filozofia wschodu

duchowość

astrologia wedyjska

jyotish

przepisy wegetariańskie

kuchnia wegetariańska

joga

dezinformacja ruchów katolickich

serwis

portal

astrologia wedyjska

taniec indyjski

kalendarz księżycowy

muzyka indyjska

dharma

ayurweda

ayurveda

książki Prabhupada

nama-hatta

mantry

przepisy wegetariańskie

świątynia

festiwal

sekta

sekty

 
 
 
 
 
 
 
logowanie
rejestracja
regulamin strony
 
 
 
 
   Autor: Ladha
dodał: admin    opublikowano: 2016-09-14    przeczytano: 248
kategoria: Literatura naukowa i akademicka
podkategoria: Literatura naukowa i akademicka
 
Powrót >>>     
 
Wedyjscy Hindusi w starożytnej Grecji i Środkowym Wschodzie
 

Autor; Ladha

Przeciętna osoba nawet nie łączy Indii ze Starożytnym Wschodem, jednak istnienie handlu pomiędzy tymi regionami jest potwierdzone nawet przez Biblię (Pieśni Salomona 1:12; 4:13-14 i w Ewangelii Marka 14:3; Jana 12:3). Jest tutaj mowa o olejku wytwarzanym z rośliny Nardostachys jatamansi. Arabowie zwali ją - sinbul hindi. A nabywali ją na drodze handlu z Indiami.

Oczywistym jest fakt , że razem w parze z handlem automatycznie musiała przenikać kultura Indii. Wpływy Indyjskie dotarły (bezpośrednio) do Plemion Izraela poprzez Persów i Chaldejczyków (nazwa dzisiejszej Persji czyli Iran pochodzi od Ariya). Judejczycy będący  w  niewoli Babilońskiej (VI w p.n.e.) przenikały do ich światopoglądu pewne elementy wywodzące się z Indii.

Po kilku wiekach Aleksandria stała się mekką intelektualistów i w tym miejscu uczeni Żydowscy, Greccy spotykali się z różnymi naukami pochodzącymi z subkontynentu indyjskiego.

Można zacząć tutaj od Pitagorasa. Ów uczony był zwolennikiem transmigracji duszy czyli reinkarnacji. Dalej Pindar zajmował się metapsychozą. Platon znał prawo karmy. Wiedzy udzielił mu zapewne indyjski mędrzec Klaxons. Był on towarzyszem Aleksandra Wielkiego.

Apolonius z Tyana przybył do Taxila (Taksasila) w celu studiów pod przewodnictwem braminów.

Clement z Aleksandrii wczesnochrześcijański nauczyciel  (II w.n.e.) pisał wzmianki  w swojej pracy o Buddystach i braminach.

Plotinius  podróżował do Persji aby tam spotkać Braminów.

Jak tutaj widać kontakty pomiędzy Indiami a Grecją były bardzo wzmożone.

 Według Klaus'a K. Klostermaier'a, w "A Survey of Hinduism" Królowie Magadhy i Malwy wymieniali  ambasadorów z Grecją.

(...) Pewien król stoczył dyskusję   z Buddyjskim mędrcem Nagaseną. Znane są fakty osiedlania się mnichów Buddyjskich w Aleksandrii i innych starożytnych miastach Zachodu.

W Atenach indyjska myśl była obecna (...). Grecy jak i Rzymianie próbowali zrozumieć religię Indii. Porównywali ją z swoimi Grecko-rzymskimi wierzeniami. I tak Sziwa został  zidentyfikowany jako Dionizos, Pan Kryszna (lub Indra)  jako Herakles/Herkules. Porównano wielkie epopeje z Homerem. Indyjskie pojęcie reinkarnacji  miało swój odpowiednik w ,,metapsychozie,, (Pitagoras, Platon) a i indyjska asceza nie była  obca zwolennikom Diogeneza.

 

Żydzi: Gałąź wedyjskiej rodziny

Na podstawie listu: Dhaneśvara Dasa

Zanim Mojżesz pojawił się w Egipcie, cywilizacja ta od wieków była w pełni rozkwitu. W państwie faraonów kult świątynny był uderzająco podobny do tego z ,,naszych" świątyń. Istniały pewne tezy medytacji (sandhya) w których obiektem był Amon - Ra, bóg słońca. Istniały także metody ofiarowywania kadzideł, jedzenia, ozdób , ubrań bóstwom, będące odbiciem - aratrika. Dokonywano abhiseku, budzono i kładziono bóstwa spać...

Np. Egipska Księga Umarłych jest prawie idealną kopią Tybetańskiej Księgi Umarłych, która zresztą została zapożyczona z Himalajskej tradycji Yaksa Siwaitów Tantrycznych (Siwaici ci mieli znaczny wpływ na Buddyzm - Vajrayana, Lamaizm). Egipcjanie rozróżniali ciała astralne, a ich kapłani byli wegetarianami (żyli w brahmacaryi, nie jedli nawet jajek. Dopiero w późniejszych czasach zaczęli jeść mięso z ofiar). Można tutaj jeszcze podać pewną ciekawostkę, mianowicie w świątyniach egipskich znajdują się wizerunki kwiatów lotosów, uchodziły one jako wzór piękna i czystości.

Gdy Pan Parasiurama rozgromił buntowniczych ksziatriów, rozproszyli się oni po całym świecie.Wiele świadectw pisanych potwierdza to wydarzenie. Pewna grupa ksziatriów wyruszyła do Egiptu, inne do Mezopotamii, Północnej Europy, czy wręcz do  Ameryki. Między tymi kulturami istnieją znaczne podobieństwa a o tym będzie jeszcze mowa....

Tak więc, gdy Mojżesz został zaadoptowany przez Królową, pewne jest że odebrał królewskie wykształcenie (zawierało ono egipską religię, filozofię, naukę, astrologię, formuły magiczne itp - wszystko co potrzebne młodemu księciu). Nie jest to wspomniane w Biblii (która skupia się na wędrówce Izraela) ale Mojżesz dysponował wiedzą o wiele większą niż się współcześnie sądzi (był genialnym strategiem i politykiem - np. zorganizował podział społeczeństwa na klasy, który nie istniał w plemionach Izraela przed nim). Napisał on książki dla ,,zaawansowanych czytelników,, znanych jako Kabała. W Średniowieczu Kabała zainteresowała templariuszy, alchemików, mistyków, magów, etc, którzy nierzadko płacili życiem za zgłębianie tej wiedzy.

Powszechnie wiadomo, że plemiona Żydowskie były prostymi ludami pasterskimi, nie mającymi za bardzo zaawansowanej cywilizacji (przed Mojżeszem). Byli jednak pod wpływem Sumeru i w Biblii jest sporo odniesień do tego faktu.

 Istnieje historia o ,,zagubionym plemieniu Izrela,,. W/g Dhanevesvara Prabhu owe plemię to Żydzi którzy osiedlili się w Kaszmirze. Ich przybycie nastąpiło już w Kali yudze (nie byli to ci kszatriowie rozgromieni przez Pana Parasiuramę). Obecnie są znani jako Sikhowie. Taki przebieg historii potwierdzają miejscowi ludzie, (np.ich nazwiska).

Rzymski historyk Josephus pisze, że "Żydzi pochodzą od indyjskich filozofów".

W księdze Apion, 1 werset 22:

(...) "Ten człowiek  z urodzenia jest  Żydem i pochodził z Celesyrii; ci Żydzi pochodzą  od  indyjskich filozofów; oni są nazwani przez Hindusów ,,Calami,, a przez  Syryjczyków ,,Judei,, i wzięli tą nazwę z kraju w którym Oni mieszkają  zwanym Judea,,

 Dr. S. Radhakrishnan potwierdza ten fakt w swej książce ,,Pracya Mattu Paschatya Sanskriti,,.

Pisze, że Grecy podkreślali Indyjskie pochodzenie Żydów, tych samych których Syryjczycy nazywali Judei. Synonimem tego słowa jest sanskryckie Yadava lub yaudheya a Hindusi zwali ich Kalanis [sic] ortodoksyjnymi zwolennikami pisma''.

 Trzeba tutaj zauważyć różnice pomiędzy tymi Żydami a późniejszymi ortodoksyjnymi Palestyńskimi Żydami z I wieku (którzy poddani byli okupacji Rzymu). Porzucili oni wpływy wedyjskie i stali się; Ebonitami, Esseńczykami....

 Zgłębiając takie pisma jak Biblia, Tora czy Koran można odnaleźć ukryte pozostałości wiedzy... wiedzy, która mówi w jaki sposób wrócić do Boga - Kryszny.

 

Tłumaczyła: bhn. Ewa Stachowska

5.1.2008 r, godz.16:58

 
Powrót >>>     
Udostępnij:
   
 
  komentarzy: 0     0   0  
 
Aby dodawać komentarz do artykułu musisz być zalogowany.
zaloguj.
 
 
 
OSTATNIE NA FORUM
Re: Sztuka przetrwania
(14-12-2017 23:15:19)
 
Re: Wedyjska Polska
(14-12-2017 21:14:18)
 
Re: Świątynie - ISKCON
(14-12-2017 19:43:45)
 
Re: Polityka a ISKCON
(14-12-2017 18:36:13)
 
Re: Ochrona krów
(14-12-2017 12:45:09)
 
Re: Partia vedyjska
(13-12-2017 15:14:01)
 
Odszedł bhakta Władek Anioła
(10-12-2017 13:46:47)
 
 
LINKI
 
 
 
 
 
 
TAGI
Kryszna Katha   Varnaśrama   Filozofia   Kryszna   Mahatma das   Krishna Kshetra Swami   Prawo karmy   Polityka   Monarchia   Homoseksualizm   Kobiety   Astrologia   Chrześcijaństwo   Aborcja   Trivikrama Swami   Prabhupada  
 
Copyright © 2016. All Rights Reserved.  Created by Future Project