Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej       

Hare Kryszna

ISKCON

uniwersalna duchowość

rozwój duchowy

bhakti-joga

joga

Bóg

religia

mantra

reinkarnacja

Kriszna

Krishna

Rama

Hare

Kryszna

hinduizm

krysznowcy

karma

Indie

Gaura

India

wyznawcy Kryszny

Międzynarodowe Towarzystwo Świadomości Kryszny

Bhagavad-Gita

Śrimad Bhagavatam

Festiwal Indii

Woodstock

Pokojowa Wioska Kryszny

vaisnava

waisznawa

waisznawizm

wajsznawa

wajsznawizm

religie wschodu

filozofia wschodu

duchowość

astrologia wedyjska

jyotish

przepisy wegetariańskie

kuchnia wegetariańska

joga

dezinformacja ruchów katolickich

serwis

portal

astrologia wedyjska

taniec indyjski

kalendarz księżycowy

muzyka indyjska

dharma

ayurweda

ayurveda

książki Prabhupada

nama-hatta

mantry

przepisy wegetariańskie

świątynia

festiwal

sekta

sekty

 
 
 
 
 
 
 
logowanie
rejestracja
regulamin strony
 
 
 
 
   Autor: Małgorzata Śreniawska
dodał: admin    opublikowano: 2016-09-14    przeczytano: 909
kategoria: Ayurweda
podkategoria: Zdrowie i joga
 
Powrót >>>     
 
Renesans indywidualnej diagnostyki
 
Każdy z nas chce cieszyć się doskonałym zdrowiem, dlatego kiedy pojawia się najdrobniejsza dolegliwość, naturalną naszą reakcją jest szukanie przyczyny złego samopoczucia. Medycyna konwencjonalna do pewnego stopnia zagłuszyła w nas ten pierwotny instynkt. Obecnie na rynku farmaceutycznym pojawia się coraz więcej tak zwanych „ złotych środków”- leków, które, jak wynika z ich opisu, są panaceum ma większość chorób. Niestety równie długa jest lista ich skutków ubocznych. Według Ayurvedy ta sama choroba może mieć różne przyczyny, choć objawy wyglądają bardzo podobnie. Jednym z tego typu przypadków są wrzody żołądka. Mogą być one spowodowane różnymi rodzajami odżywiania, stylu życia, innego rodzaju stresami, itp. Dlatego też mamy do czynienia z zupełnie innymi chorobami nazwanymi tę samą nazwą! Aby pokonać chorobę należy zlikwidować jej przyczynę, a skoro mamy do czynienia z różnymi przyczynami, musimy zastosować odmienne terapie. 

Podobna rzecz ma się z dietą. Niewłaściwym jest uogólnianie, iż na przykład sok pomarańczowy jest zawsze zdrowy a pizza z podwójnym serem zawsze niezdrowa. Dla niektórych przypadkach sok pomarańczowy jest wręcz niwskazany, gdyż może powodować zgagę lub wzmagać nieżyt żołądka. Jednej osobie porcja pizzy przyczyni się do powstania kolejnej warstewki tłuszczu, innej zaś dostarczy niezbędnych tego dnia kalorii, potrzebnych do działania.To, że każdy z nas jest inny wcale nie utrudnia postawienia diagnozy. Wręcz przeciwnie- kilkanaście trafnych pytań dotyczących naszego życia bardziej ułatwi wprawnemu lekarzowi postawienie diagnozy niż szczegółowy opis dolegliwości. 

W Ayurvedzie wszystko ma znaczenie- nasz styl życia, reakcje na sytuacje stresowe, preferencje żywieniowe i klimatyczne, a nawet nasze małe dziwactwa czy przyzwyczajenia. Mimo, iż każdy z nas jest inny, dla ułatwienia Ayurveda klasyfikuje ludzi na trzy podstawowe typy konstytucjonalno- psychologiczne : Vata, Pitta i Kapha oraz pięć dodatkowych, będących ich kombinacjami. Zasadniczo nie mamy wpływu na zmianę naszej prakriti, czyli typu ciała. Predyspozycje do niej otrzymujemy w genach. Nie ma jednak „lepszej” prakriti czy „gorszej” prakriti. Każdy typ ciała ma takie same szanse na osiągnięcie zdrowia i długowieczności. Atrakcyjność tej starożytnej nauki polega także na tym, iż zaczynamy dzięki niej akceptować siebie takimi jakimi jesteśmy. 

Ayurveda nie głosi fałszywego kultu modelek z pierwszych stron kolorowych pisemek. Tak samo piękna może być szczupła, ekspresyjna blondynka, jak i lekko zaokrąglona, spokojna brunetka o ciepłych oczach. Prawdziwe piękno leży w zdrowiu i wewnętrznej harmonii. Każdy, kto jest zdrowy i szczęśliwy- jest atrakcyjny. 

Małgorzata Śreniawska
 
Powrót >>>     
Udostępnij:
   
 
  komentarzy: 0     0   0  
 
Aby dodawać komentarz do artykułu musisz być zalogowany.
zaloguj.
 
 
 
OSTATNIE NA FORUM
Zwierzęta pobożne i grzeszne
(23-04-2024 21:19:56)
 
Re: Indradyumna Swami
(27-03-2024 13:32:32)
 
KUPIĘ Śrimad Bhagavatam, Canta 01-07
(23-02-2024 13:12:45)
 
Re: Przemyslenia na temat Harinama Sankirtana
(31-01-2024 19:22:28)
 
Nie jesteśmy wegetarianami ani nie-wegetarianami
(19-01-2024 18:59:38)
 
Re: Świeckie Państwo?
(20-12-2023 21:38:05)
 
Vanaprastha
(19-12-2023 21:41:53)
 
 
LINKI
 
 
 
 
 
 
 
TAGI
Święte Imię   Kryszna Katha   Varnaśrama   Filozofia   Kryszna   Mahatma das   Krishna Kshetra Swami   Prawo karmy   Polityka   Monarchia   Homoseksualizm   Kobiety   Astrologia   Chrześcijaństwo   Aborcja   Trivikrama Swami   Prabhupada  
 
Copyright © 2016. All Rights Reserved.  Created by Future Project